2. Verfahren
Verfahren
Titel: B226 Generisk kontorhus - Totalrådgivning og Totalentreprise med tidlig entreprenørinddragelse
Beschreibung: DTU udbyder opgaverne om totalrådgivning og totalentreprise for projektet DTU Bygning 226, der er et generisk kontorhus på Søltofts Plads. Udbuddet gennemføres som en konkurrencepræget dialog på baggrund af et ideoplæg. Der er tale om et samlet udbud af en Totalrådgiveraftale og en Totalentrepriseaftale, som bindes sammen af en Samarbejdsaftale. Samarbejdsmodellen indebærer, at Totalentreprenøren skal indgå i et tæt samarbejde med DTU og Totalrådgiveren om projekteringen. Projektet består i at opføre en ny generisk kontorbygning med tilknyttede studie og læringsmiljøer, fællesarealer, teknikrum og lager samt cykelkælder (DTU Bygning 226, ”B226”). Hertil kommer tunnelrenovering samt udførelse, men ikke projektering, af omkringliggende landskabsarbejder.
Vorherige Bekanntmachung: 719211-2025
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Projektet omfatter programmering, projektering og opførelse en ny generisk kontorbygning med tilknyttede studie og læringsmiljøer, fællesarealer, teknikrum og lager samt cykelkælder (DTU Bygning 226, ”B226”). Hertil kommer tunnelrenovering samt udførelse, men ikke projektering, af omkringliggende landskabsarbejder. B226 er placeret på DTU Campus i Lyngby, centralt på Søltofts Plads i 2. kvadrant. Bygningen planlægges i fem etager og har et omfang på ca. 5.295 m² netto/6.000 m² brutto fordelt på: Kontormiljø på 1.4. etage for ca. 194 arbejdspladser (ca. 2.464 m² DTUnetto), Tørt studie og læringsmiljø i stueetagen (ca. 576 m² DTUnetto), Fællesarealer (ca. 982 m² DTUnetto), Cykelkælder med omklædning (ca. 475 m² DTUnetto). Teknikrum og lager (ca. 798 m² DTUnetto) Bygningen er ikke tilegnet et specifikt institut. Den skal derfor kunne imødekomme brugernes behov, uanset hvilket institut de kommer fra. DTU har udfærdiget et ideoplæg, der danner udgangspunkt for det videre arbejde. Landskabsprojektet udarbejdes af en landskabsrådgiver parallelt med den øvrige projektering. Landskabsrådgiver udfører også fagtilsyn på landskabsprojektet. Det er afgørende for Projektets succes, at der sker en tæt koordinering af de sideløbende projekteringer, hvilket Total rådgiver og Totalentreprenør aktivt skal medvirke til. Totalentreprenøren skal forestå udførelsen af landskabsprojektet. DTU indgår både en Totalrådgiveraftale og en Totalentrepriseaftale. Bl.a. fordi aftalen med Totalrådgiveren på et tidspunkt overdrages fra DTU til Totalentreprenøren, udbydes aftalerne som et samlet udbud. Det er af samme grund også vigtigt, at Totalentreprenøren er bekendt med Totalrådgiveraftalens indhold. Samarbejdet mellem Totalrådgiveren, Totalentreprenøren og DTU reguleres i Dokument nr. 2 Samarbejdsaftale, som alle tre parter underskriver. Samarbejdsaftalen beskriver, hvordan DTU ønsker at gennemføre Projektet som Integreret Byggeri i et tæt og ligeværdigt samarbejde mellem Totalrådgiveren, Totalentreprenøren og DTU. Projektets nærmere omfang fremgår af udbudsmaterialet.