See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tandlægevagt
Beschreibung: Nærværende offentlige kontrakt vedrører løbende drift af tandlægevagten i Region Midtjylland og er opdelt i to delkontrakter. Den ene delkontrakt dækker den østlige del af den midtjyske region, mens den anden delkontrakt dækker den vestlige del af den midtjyske region. Formålet med udbuddet er at sikre alle borgere, herunder børn og unge, i den midtjyske region, som lider af et pludseligt opstået akut behov for tandlægebistand, en mulighed for at modtage akut tandlægebehandling, herunder rådgivning, i weekender og på helligdage. Region Midtjylland ønsker derfor at indgå samarbejdsaftaler med en eller flere tandlægeklinikker, der kan udføre behandling af relevante patienter, der kontakter tandlægevagten i åbningstiden, uanset om dette sker telefonisk eller ved fremmøde. Kontrakten vil løbe i 2 år med mulighed for forlængelse i op til 2x12 måneder.
Interne Kennung: 1-31-72-349-25
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der er tale om sociale og andre specifikke tjenesteydelser, som udbydes i henhold til light-regimet i udbudslovens afsnit III.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85111000 Dienstleistungen von Krankenhäusern
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85110000 Dienstleistungen von Krankenhäusern und zugehörige Leistungen, 85111200 Ärztliche Versorgung im Krankenhaus
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delkontrakt 1: Tandlægevagt i den østlige del af den midtjyske region
Beschreibung: Delkontrakt 1 omfatter løbende drift af tandlægevagten i den østlige del af den midtjyske region, som dækker over Aarhus, Samsø, Randers, Norddjurs, Syddjurs, Favrskov, Horsens, Hedensted, Odder og Skanderborg Kommune. Tandlægevagten honoreres med et beredskabstillæg, som er fastsat til DKK 485.700 pr. delkontrakt pr. år i 2026 prisniveau. Kontrakten vil løbe i 2 år med mulighed for forlængelse i op til 2x12 måneder (dvs. en maksimal kontraktperiode på i alt 4 år).
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Delkontrakt 2: Tandlægevagt i den vestlige del af den midtjyske region
Beschreibung: Delkontrakt 2 omfatter løbende drift af tandlægevagten i den vestlige del af den midtjyske region, som dækker over Lemvig, Struer, Ikast-Brande, Herning, Holstebro, Ringkøbing-Skjern, Skive, Viborg og Silkeborg Kommune. Tandlægevagten honoreres med et beredskabstillæg, som er fastsat til DKK 485.700 pr. delkontrakt pr. år i 2026 prisniveau. Kontrakten vil løbe i 2 år med mulighed for forlængelse i op til 2x12 måneder (dvs. en maksimal kontraktperiode på i alt 4 år).
Interne Kennung: 2-1