217779-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Oberflächenbeschichtungsarbeiten – Offentligt EU-udbud af rammeaftaler vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt EU-udbud af rammeaftaler vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer
Beschreibung: Indkøbsfællesskab Nordsjælland og Gribskov Kommune udbyder rammeaftaler vedr. udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer. Udbuddet er opdelt i følgende tre delaftaler: Delaftale 1:Vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (ekskl. TBK), overfladebehandling (herefter OB), Remix, kørebaneafmærkning og reparationsarbejder i Allerød Kommune og Hørsholm Kommune. Delaftale 2:Vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (ekskl. TBK), kørebaneafmærkning og reparationsarbejder i Gribskov Kommune og Halsnæs Kommune. Delaftale 3: Vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (inkl. TBK), overfladebehandling (herefter OB), Remix, kørebaneafmærkning og reparationsarbejder i Frederikssund Kommune og Hillerød Kommune. Delaftalerne og disses indhold beskrives nærmere i det samlede udbudsmateriale. Aftaleindgåelse sker på baggrund af Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- anlægsvirksomhed (AB18) og Ordregivers udkast til rammeaftale for hhv. delaftale 1, delaftale 2 og delaftale 3. Det er muligt for tilbudsgiver at afgive tilbud på en, flere eller alle delaftaler. Det er udelukkende muligt at afgive ét samlet tilbud pr. delaftale, for samtlige kommuner på aftalen.
Interne Kennung: 403148
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233228 Oberflächenbeschichtungsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45233220 Oberbauarbeiten für Landstraßen, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten, 45233251 Erneuerung von Straßendecken, 45233223 Aufbringen von Fahrbahnschichten, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (ekskl. TBK), overfladebehandling (herefter OB), Remix, kørebaneafmærkning og reparationsarbejder i Allerød Kommune og Hørsholm Kommune.
Beschreibung: Beskrivelse: Rammeaftalen vedrører udførelse ad asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (ekskl. TBK), overfladebehandling (herefter OB), remix, kørebaneafmærkning, og reparationsarbejder. Følgende kommuner er gået sammen om at udbyde særskilte rammeaftaler på delaftale 1: •Allerød Kommune •Hørsholm Kommune De ovenfor nævnte deltagende kommuner optræder, i relation til delaftale 1, samlet som Ordregiver i dette udbud. Det er dermed udelukkende muligt for tilbudsgiver at afgive ét samlet tilbud på delaftale 1, for samtlige af de deltagende kommuner på delaftalen. For en nærmere beskrivelse af delaftale 1 henvises til Udbudsmaterialets dokumenter: •Nærværende udbudsbekendtgørelse •Udbudsbetingelser, inklusiv følgende skemaer: •Udbudssystemets online version af ESPD •Skema A – Tro- og loveerklæring vedr. udelukkelse af russiske bydende •Rammeaftale for delaftale 1, inklusiv følgende bilag: Bilag 1 – Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB) – delaftale 1 Bilag 2 – Tilbuds- og afregningsgrundlag (TAG) – delaftale 1 Bilag 3.1 (1) – Tilbudsliste for parcelarbejder 2025 – Allerød Kommune Bilag 3.1 (2) – Tilbudsliste for parcelarbejder 2026 – Allerød Kommune Bilag 3.2 – Tilbudsliste for parcelarbejder 2025-2026 – Hørsholm Kommune Bilag 4 – Tilbudsliste for enhedspriser (fælles) – delaftale 1 Bilag 5 – Arbejds- og socialklausul (kommunespecifik) Bilag 6 – Underleverandøroversigt Bilag 7 – Støtteerklæring Bilag 8 – Konsortieerklæring •Mappe 1.1 – Oversigtskort samt oversigt over forventet forbrug for 2027-2028 – Allerød Kommune •Mappe 1.2 – Oversigtskort samt oversigt over forventet forbrug for 2027-2028 – Hørsholm Kommune Aftaleindgåelse sker på baggrund af Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- anlægsvirksomhed (AB18). Hver kommune vil, i forbindelse med aftaleindgåelse, anvende Rammeaftale for delaftale 1 med tilhørende bilag. Der indgås særskilte rammeaftaler mellem hver kommune og den vindende tilbudsgiver. Skemaer og bilag, der skal udfyldes og uploades af tilbudsgiver i forbindelse med afgivelse af tilbud, udfyldes i overensstemmelse med den vejledende tekst og instrukserne i disse udbudsbetingelser, skemaerne og bilagene. Den maksimale kontraktværdi pr. kommune, angivet i kr. ekskl. moms, er som følgende: Allerød Kommune: 25.000.000 Hørsholm Kommune: 30.000.000 Ordregiver har til brug for opgørelsen af de maksimale kontraktværdier pr. kommune tillagt den forventede årlige anlægspulje pr. kommune 25 %, idet der er usikkerhed i forhold til de faktorer der påvirker priserne asfaltarbejder.
Interne Kennung: 403149
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45233223 Aufbringen von Fahrbahnschichten, 45233251 Erneuerung von Straßendecken, 45233220 Oberbauarbeiten für Landstraßen, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten, 45233222 Straßenpflaster- und Asphaltarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (ekskl. TBK), kørebaneafmærkning og reparationsarbejder i Gribskov Kommune og Halsnæs Kommune.
Beschreibung: Beskrivelse: Rammeaftalen vedrører udførelse ad asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (ekskl. TBK), kørebaneafmærkning, og reparationsarbejder. Følgende kommuner er gået sammen om at udbyde særskilte rammeaftaler på delaftale 2: •Gribskov Kommune •Halsnæs Kommune De ovenfor nævnte deltagende kommuner optræder, i relation til delaftale 2, samlet som Ordregiver i dette udbud. Det er dermed udelukkende muligt for tilbudsgiver at afgive ét samlet tilbud på delaftale 2, for samtlige af de deltagende kommuner på delaftalen. For en nærmere beskrivelse af delaftale 2 henvises til Udbudsmaterialets dokumenter: •Nærværende udbudsbekendtgørelse •Udbudsbetingelser, inklusiv følgende skemaer: •Udbudssystemets online version af ESPD •Skema A – Tro- og loveerklæring vedr. udelukkelse af russiske bydende •Rammeaftale for delaftale 2, inklusiv følgende bilag: Bilag 1 – Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB) – delaftale 2 Bilag 2 – Tilbuds- og afregningsgrundlag (TAG) – delaftale 2 Bilag 3.1 – Tilbudsliste for parcelarbejder 2025-2026 – Gribskov Kommune Bilag 3.2 – Tilbudsliste for parcelarbejder 2025-2026 – Halsnæs Kommune Bilag 4 – Tilbudsliste for enhedspriser (fælles) – delaftale 1 Bilag 5 – Arbejds- og socialklausul (kommunespecifik) Bilag 6 – Underleverandøroversigt Bilag 7 – Støtteerklæring Bilag 8 – Konsortieerklæring •Mappe 1.1 – Oversigtskort samt oversigt over forventet forbrug for 2027-2028 – Gribskov Kommune •Mappe 1.2 – Oversigtskort samt oversigt over forventet forbrug for 2027-2028 – Halsnæs Kommune Aftaleindgåelse sker på baggrund af Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- anlægsvirksomhed (AB18). Hver kommune vil, i forbindelse med aftaleindgåelse, anvende Rammeaftale for delaftale 1 med tilhørende bilag. Der indgås særskilte rammeaftaler mellem hver kommune og den vindende tilbudsgiver. Skemaer og bilag, der skal udfyldes og uploades af tilbudsgiver i forbindelse med afgivelse af tilbud, udfyldes i overensstemmelse med den vejledende tekst og instrukserne i disse udbudsbetingelser, skemaerne og bilagene. Den maksimale kontraktværdi pr. kommune, angivet i kr. ekskl. moms, er som følgende: Gribskov: 50.000.000 Halsnæs Kommune: 25.000.000 Ordregiver har til brug for opgørelsen af de maksimale kontraktværdier pr. kommune tillagt den forventede årlige anlægspulje pr. kommune 25 %, idet der er usikkerhed i forhold til de faktorer der påvirker priserne asfaltarbejder.
Interne Kennung: 403150
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Vedrørende udførelse af asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (inkl. TBK), overfladebehandling (herefter OB), Remix, kørebaneafmærkning og reparationsarbejder i Frederikssund Kommune og Hillerød Kommune.
Beschreibung: Beskrivelse: Rammeaftalen vedrører udførelse ad asfaltarbejder på kommunale veje og arealer, herunder varmblandet asfalt (inkl. TBK), overfladebehandling (herefter OB), remix, kørebaneafmærkning, og reparationsarbejder. Følgende kommuner er gået sammen om at udbyde særskilte rammeaftaler på delaftale 3: •Frederikssund Kommune •Hillerød Kommune De ovenfor nævnte deltagende kommuner optræder, i relation til delaftale 2, samlet som Ordregiver i dette udbud. Det er dermed udelukkende muligt for tilbudsgiver at afgive ét samlet tilbud på delaftale 2, for samtlige af de deltagende kommuner på delaftalen. For en nærmere beskrivelse af delaftale 2 henvises til Udbudsmaterialets dokumenter: •Nærværende udbudsbekendtgørelse •Udbudsbetingelser, inklusiv følgende skemaer: •Udbudssystemets online version af ESPD •Skema A – Tro- og loveerklæring vedr. udelukkelse af russiske bydende •Rammeaftale for delaftale 2, inklusiv følgende bilag: Bilag 1 – Særlig Arbejdsbeskrivelse (SAB) – delaftale 2 Bilag 2 – Tilbuds- og afregningsgrundlag (TAG) – delaftale 2 Bilag 3.1 – Tilbudsliste for parcelarbejder 2025-2026 – Frederikssund Kommune Bilag 3.2 – Tilbudsliste for parcelarbejder 2025-2026 – Hillerød Kommune Bilag 4 – Tilbudsliste for enhedspriser (fælles) – delaftale 2 Bilag 5 – Arbejds- og socialklausul (kommunespecifik) Bilag 6 – Underleverandøroversigt Bilag 7 – Støtteerklæring Bilag 8 – Konsortieerklæring •Mappe 1.1 – Oversigtskort samt oversigt over forventet forbrug for 2027-2028 – Frederikssund Kommune •Mappe 1.2 – Oversigtskort samt oversigt over forventet forbrug for 2027-2028 – Hillerød Kommune Aftaleindgåelse sker på baggrund af Almindelige betingelser for arbejder og leverancer i bygge- anlægsvirksomhed (AB18). Hver kommune vil, i forbindelse med aftaleindgåelse, anvende Rammeaftale for delaftale 1 med tilhørende bilag. Der indgås særskilte rammeaftaler mellem hver kommune og den vindende tilbudsgiver. Skemaer og bilag, der skal udfyldes og uploades af tilbudsgiver i forbindelse med afgivelse af tilbud, udfyldes i overensstemmelse med den vejledende tekst og instrukserne i disse udbudsbetingelser, skemaerne og bilagene. Den maksimale kontraktværdi pr. kommune, angivet i kr. ekskl. moms, er som følgende: Frederikssund Kommune: 36.250.000 Hillerød Kommune: 65.000.000 Ordregiver har til brug for opgørelsen af de maksimale kontraktværdier pr. kommune tillagt den forventede årlige anlægspulje pr. kommune 25 %, idet der er usikkerhed i forhold til de faktorer der påvirker priserne asfaltarbejder.
Interne Kennung: 403151