218392-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af totalrådgivning i forbindelse med etablering af Gyngetræet - Ny daginstitution i Travbyen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af totalrådgivning i forbindelse med etablering af Gyngetræet - Ny daginstitution i Travbyen
Beschreibung: I den kommende bydel Travbyen skal Billund Kommune opføre en aldersintegreret daginstitution for 0-5-årige. Daginstitutionen skal have navnet Gyngetræet. Med den nye daginstitution vil vi sætte fokus på, hvordan børns udviklings- og læringsrum ser ud i fremtiden. Derfor vil den nye daginstitution have fokus på høj kvalitet indenfor lege- og læringsmiljøer og samtidig have fokus på at passe på vores ressourcer for at få en bedre og mere bæredygtig fælles fremtid. Det er ambitionen, at den nye daginstitution bliver en særlig bygning med et helt unikt miljø for børn i en fantastisk ny bydel. Travbyen er under udvikling og opførelse, og bliver en helt ny bydel i Billund beliggende på området for en tidligere Travbane. Bydelen udvikles med fokus på gode og inspirerende rammer for at leve, at lege og at lære – på tværs af generationer. Med store grønne områder, ’gågader’ mellem husene og med bilen som gæst, tilbyder bydelen en variation af boligtyper og fælles funktioner med fokus på det gode fællesskab. Gyngetræet skal indtræde som en naturlig del af denne vision og bydel. Billund Kommune har fået udarbejdet et dispositionsforslag, som skal danne ramme for den videre projektering og udførelse af projektet. Daginstitutionen skal have plads til 194 børn, fordelt med 110 børnehavebørn (130 børn i spidsbelastninger) og 84 vuggestuepladser. Herudover skal der være plads til 55 personaler. Totalrådgivningsopgaven skal gennemføres med henblik på udbud i fag/stor entreprise. Billund Kommune ønsker derfor at indgå aftale med en totalrådgiver om udarbejdelse af forslag, projektering, udførelse og idriftsætning af den nye daginstitution.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: 1-Udbud af totalrådgivning i forbindelse med etablering af Gyngetræet - Ny daginstitution i Travbyen