See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levetidsforlængelse af 400 kV GIS-anlæg ved Asnæsværket
Beschreibung: Energinet har behov for at levetidsforlænge Energinets eksisterende 400 kV GIS-anlæg på Asnæs i Odsherred Kommune, af fabrikat AEG, der er opstillet og idriftsat i 1978, samt udbygget i 1989. Anlægget består af 5 felter, og er udstyret med et hydraulisk manøvresystem. Anlægget forbinder Asnæsværket med det sjællandske 400 kV-net mod henholdsvis Herslev St. og Bjæverskov St. samt den lokale 400/132 kV-transformer. Dele af anlægget har gennemgået service i 1998 og 2004. Formålet med levetidsforlængelsen er at sikre, at anlægget fortsat kan driftes frem til 2029, hvorefter det forventes saneret og erstattet af en ny station ved Søstremosen. Anlægget har flere SF6-lækager, der skal identificeres og udbedres. Endvidere skal det hydrauliske manøvresystem tætnes for olielækager, og øvrige nødvendige reparationer skal identificeres og udbedres. Derudover skal der leveres og monteres nødvendige reservedele, herunder udskiftning af defekte styrerelæer og kontaktorer. Alle arbejder og udbedringer på anlægget, der kræver udkobling, forventes at finde sted i perioden 30.09.2024 til den 20.12.2024, hvor anlægget udkobles. Reparationer og arbejder, der ikke kræver udkobling, kan udføres uden for den nævnte periode. Tidsrammen for dette sker efter nærmere aftale med Energinet. Det er Energinets vurdering, at levetidsforlængelsen af anlægget kræver dyb indsigt og ekspertise i lignende anlæg men hensyn til serviceeftersyn, reparationer og lignende opgaver, samt at løsning af opgaven vil kræve, at leverandøren vil være i stand til at fremskaffe de nødvendige reservedele til brug herfor, der er kompatibelt med komponenterne i det eksisterende anlæg.
Interne Kennung: 24/00891
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50711000 Reparatur und Wartung von elektrischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000