See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Omlastning af emballageaffald fra ARGOs 9 ejerkommuner og 14 genbrugspladser
Beschreibung: Nærværende udbud skal sikre, at ARGOs ejerkommuner lever op til sine forpligtelser jf. ”Emballagebekendtgørelsen” om at udpege en omlasteplads til overdragelse af kommunalt indsamlet emballageaffald, der er tildelt en kollektivordning. Aftalen omfatter både fraktioner indsamlet ved husstande og fraktioner indsamlet på genbrugspladser. De nærmere krav til Ydelserne er beskrevet i Bilag 1 Kravspecifikation. Fraktioner omfattet af dette udbud omfatter: • Plast/Mad- og drikkekartoner (PMDK) • Plast/Metal/Mad- og drikkekartoner (PMMDK) • Pap • Pap/Papir • Glas • Metal • Glas/Metal Nærværende udbud skal også sikre modtagelse og afsætning af følgende fraktioner: • Papir • Bøger Ordregivers krav til Ydelser og kontraktvilkår fremgår af Kontrakten, inklusive bilag, herunder særligt Kravspecifikation (Bilag 1). Den udbudte kontrakt har en varighed på 3 år med mulighed for forlængelse i 2 gange 6 måneder. Kontrakten vil blive tildelt én Leverandør. Den anslåede værdi af kontrakten i hele aftaleperioden, inkl. optionsperiode estimeres, baseret på fremtidigt forventet behov/ baseret på tidligere forbrug, at være DKK 35.000.000. Den estimerede værdi er udelukkende vejledende og kan ikke tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætning. Volumen kan både variere i opadgående og nedadgående retning i aftaleperioden. Ordregiver har valgt ikke at dele kontrakten op i delkontrakter, da det ikke vurderes hensigtsmæssigt, herunder at opdelingen vil indebære uforholdsmæssig stor koordinationsbyrde herunder også risiko for grænsefladeproblemer og ansvarssplittelse. Fraktionerne hidrører fra husstandsindsamlinger i samtlige ARGO’s ni ejerkommuner. For seks af kommunerne vil fraktionerne blive leveret direkte til omlastepladsen med de køretøjer, som har foretaget indsamlingen. En del af kommunerne foretager, og yderligere kommuner vil i løbet af aftalens løbetid formentlig påbegynde indsamling med eldrevne køretøjer med begrænset rækkevidde. For øvrige kommuner foretages indsamlingen ikke på nuværende tidspunkt med køretøjer med begrænset rækkevidde, hvorfor fraktionerne vil blive leveret med forskellige typer køretøjer. Nogle kommuner vil selv forestå transportoptimering, herunder omlæsning fra indsamlingskøretøjer til større transportenheder inden levering til omlastepladsen. På nuværende tidspunkt vil seks ud af ni ejerkommuner levere fraktionerne med indsamlingskøretøjer, mens tre kommuner forud for levering vil have omlæsset fraktionerne til maxicontainere. Ud over husstandsindsamlede fraktioner vil de i aftalen benævnte fraktioner endvidere blive indsamlet på genbrugspladser. Disse vil blive leveret i maxicontainere.
Vorherige Bekanntmachung: 140454-2026
Interne Kennung: 606533
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen kan forlænges med 2 * 6 måneder.