218679-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Sorgenfrivang I (7025)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sorgenfrivang I (7025)
Beschreibung: Sorgenfrivang I består af 9 etageblokke beliggende på matr.nr. 20au: Abildgaardsvej 2-30, Grønnevej 250-288 Ligustervænget 2-24 og Løvgårdsvej 1-15, 2830 Virum. Bebyggelsen er en smuk parkbebyggelse i 2 og 3 etager. Den er opført i gule sten med teglstenstage og er vurderet bevaringsværdig i klasse 4, hvilket er middelhøj værdi. Der er kælder under bebyggelsen og uud-nyttet tagetage. I bebyggelsen er der legepladser, boldbaner, fælleshus og 8 fællesvaskerier. Der bor omkring 600 beboere i bebyggelsen. Bebyggelsen består af 307 boliger fordelt på 25 boligtyper, heraf 1V, 9 stk 2V, 56 stk 3V, 186 stk 4V, 46 stk 5V, 10 stk Der hører altan til alle lejligheder. En del lejligheder ved gavle har to altaner. Grundarealet er på 50.690 m2, bebygget areal 8.300 m2, etageareal 24.850 m2 og kælder mv. 670 m2. Be-byggelsesprocenten er 50 %. Afdelingen er vedligeholdt gennem årene, men står alligevel overfor en større renovering, da der er konstate-ret byggeskader i flere bygningsdele. Arbejderne i nærværende udbud, er derfor en del af en Landsbyggefond-støttet helhedsplan. Indholdet i sagen er i store træk, nye tegltage med fast undertag, opretning af byggeskader i murpiller, udskiftning af altaner og udvidelse af disse, nye blomsterkummer under vinduer, nye badeværelser, nye køkkener, nye vinduer, sikring af indeklima ved etablering af mekanisk udsugning og erstatningsluft igennem ventilations-vinduer, udskiftning af faldstammer og stigstrenge, etablering af nyt 2-strenget varmesystem, renovering af indgangspartier, elinstallationer, varmerør i terræn, udbedring af skader på kloak, etablering af faskiner, murværksreparationer, sanerings- og efterisoleringsarbejder i tag, nye lege- og opholds arealer, nye renova-tionskure, skure til cykelparkering samt forbedringer i friarealer i form af nye bede-/kantzoner samt opgrade-ring af belysning i terræn. Formålet med renoveringen er at rette op på de kendte byggeskader, fremtidssikre og forbedre boligforhol-dene, samt at løfte afdelingens arkitektoniske udtryk med langtidsholdbare og driftsvenlige materialer. Opgaven udføres i henhold til hovedtidsplanen. DAB genhuser alle beboere, og ejendele i boliger og kælderrum sættes i depot.
Interne Kennung: SFV
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45262520 Mauerarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45260000 Dachdeckarbeiten und Spezialbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af renovering i hovedentreprise, Sorgenfrivang I
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau