See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genudbud af opsætning og drift af lynladere på offentlig vej, Teknik og Miljøforvaltningen, Københavns Kommune, 2025
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på opsætning, drift og vedligehold af Ladestandere på offentlig vej i henhold til AFI-loven (Lov 2022-04-04 nr. 412 om infrastruktur for alternative drivmidler til transport). Ladestanderne skal være lynladere (min. 300 kW).Aftalerne løber 12 år.Ordregiver har i dette udbud opdelt opgaven i 4 særskilte delaftaler. Delaftalerne er nærmere beskrevet i bilag 2a (Delaftaler). En tilbudsgiver kan som udgangspunkt højest tildeles 2 delaftaler.Tildelingen af kontrakterne vil ske på baggrund af det bedste forhold mellem pris og kvalitet, hvor Ordregiver samlet højest kan give 1.000 point, med underkriterierne "Pris" (250 point), "Ad hoc-priser" (300 point), "Grønne køretøjer" (150 point) og "Grønne entreprenørmaskiner" (300 point). Se udbudsbetingelserne for uddybelse.
Interne Kennung: 2025-0395196
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er gennemført i overensstemmelse med Direktiv 2014/23/EU om tildeling af koncessionskontrakter (Koncessionsdirektivet) som implementeret ved BEK nr. 1080 af 29/06/2022. Udbuddet er gennemført som offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver økonomisk aktør har kunne afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1
Beschreibung: Se Bilag 2a - Delaftaler.
Interne Kennung: 272349638-1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2
Interne Kennung: 272349718-2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3
Interne Kennung: 272349785-3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4
Interne Kennung: 272349888-4