See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Działania ochrony przyrody metodami gospodarki leśnej i inne działania prowadzone na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego w 2026 roku
Beschreibung: Przedmiot zamówienia, obejmuje wykonanie prac z zakresu usług leśnictwa na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego w 2026 r. w Obwodach Ochronnych: Turbacz, Kudłoń, Suhora, Jaworzyna, Kiczora i Dwór oraz został podzielony na 6 zadań częściowych. Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje sumaryczne ilości prac z zakresu hodowli i ochrony lasu, ekosystemów nieleśnych, ochrony zwierząt rzadkich, ochrony dziedzictwa kulturowego, turystyki, ochrony przeciwpożarowej, pozyskania i zrywki drewna wykonywane w każdym z wymienionych obwodów. Zakresy rzeczowe zestawione w drukach do załącznika nr 1 mają charakter szacunkowy. Wykonawca nie może wystosować roszczeń do Zamawiającego, w przypadku niewykorzystania całości zakresu zamówienia. 4. Przedmiot zamówienia został podzielony na zadania: 1) Część I – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Turbacz; 2) Część II – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Kudłoń; 3) Część III – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Suhora; 4) Część IV – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Jaworzyna; 5) Część V – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Kiczora; 6) Część VI – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Dwór. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia uregulowany został w treści OPZ, stanowiący załącznik nr 10 oraz w drukach do formularza ofertowego. Kod i nazwa zamówienia według Wspólnego Słownika Zamówień (CPV): Dla wszystkich zadań częściowych: 77200000-2 – Usługi leśnictwa 77000000-0 – Usługi rolnicze, leśne, ogrodnicze, hydroponiczne i pszczelarskie. Do oferty należy załączyć następujące dokumenty i oświadczenia: a) odpis lub informacja z Krajowego Rejestru Sądowego, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub innego właściwego rejestru - w celu potwierdzenia, że osoba działająca w imieniu Wykonawcy jest umocowana do jego reprezentowania. b) Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, z którego będzie wynikało, które usługi wykonają poszczególni Wykonawcy składający ofertę wspólnie – jeżeli ofertę składają wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie – wzór stanowi załącznik nr 7 do SWZ c) pełnomocnictwa lub inne dokumenty potwierdzające umocowanie do reprezentowania Wykonawcy, potwierdzające uprawnienia osób podpisujących ofertę Wykonawcy do działania w jego imieniu, o ile uprawnienia te nie wynikają z dokumentów rejestrowych. d) zobowiązanie innego podmiotu do udostępnienia zasobów – o ile zachodzi, Zamawiający wezwie Wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym, nie krótszym niż 10 dni, terminie aktualnych na dzień złożenia podmiotowych środków dowodowych, tj.: a) Oświadczenia JEDZ (Jednolity Europejski Dokument Zamówienia) aktualnego na dzień składania ofert – (w przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez wykonawców, oświadczenie JEDZ, składa każdy z Wykonawców (Oświadczenie to potwierdza brak podstaw wykluczenia oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu w zakresie, w jakim każdy z wykonawców wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu- art. 125 ust. 4 ustawy Pzp). b) odpisu lub informacji z Krajowego Rejestru Sądowego lub z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w zakresie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy, sporządzonych nie wcześniej niż 3 miesiące przed jej złożeniem, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji. c) Oświadczenie Wykonawcy w zakresie wynikającym z art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2025 poz. 1714 z późn. zm.), z innym Wykonawcą, który złożył odrębna ofertę, ofertę częściową albo oświadczenie o przynależności do tej samej grupy kapitałowej wraz z dokumentami lub informacjami potwierdzającymi przygotowanie ofert, oferty częściowej niezależnie od innego wykonawcy należącego do tej samej grupy kapitałowej – zgodnie z treścią załącznika nr 6 do SWZ. d) oświadczenia wykonawcy o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 125 ust. 1 ustawy, w zakresie podstaw wykluczenia z postępowania wskazanych przez Zamawiającego – zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 8 do SWZ. e) Informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy pzp, wystawioną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed jej złożeniem. Jeżeli Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast informacji z Krajowego Rejestru Karnego – składa informację z odpowiedniego rejestru, takiego jak rejestr sądowy, albo, w przypadku braku takiego rejestru, inny równoważny dokument wydany przez właściwy organ sądowy lub administracyjny kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, w zakresie, o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy pzp. Jeżeli w kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa powyżej lub gdy dokumenty te nie odnoszą się do wszystkich przypadków, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 2 lit. a i b zastępuje się je odpowiednio w całości lub w części dokumentem zawierającym odpowiednio oświadczenie wykonawcy, ze wskazaniem osoby albo osób uprawnionych do jego reprezentacji, lub oświadczenie osoby, której dokument miał dotyczyć, złożone pod przysięgą. f) wykaz osób, skierowanych przez Wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do swz, g) wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu lub urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy w celu wykonania zamówienia publicznego wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami. Wzór wykazu stanowi załącznik nr 5 do swz.
Interne Kennung: ZOP-271-2/26.MKG
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77211000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Holzgewinnung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Część I – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Turbacz
Beschreibung: Pozyskanie i transport drewna w GPN dotyczy posuszu kornikowego czynnego oraz złomów i wywałów powstałych w obszarze ochrony czynnej. Średnia stawka akordowa za 1 m3 obejmuje sumarycznie: stawkę za ścinkę z okrzesywaniem, wyrobieniem sortymentu, oraz układaniem gałęzi i podciąganiem w miejscu pozyskania, plus stawkę jednostkową kosztów transportu (podwozu i zrywki). W dziale Ochrona Ekosystemów Leśnych działania dotyczą prowadzenia monitoringu występowania kornika drukarza i brudnicy mniszki w iglastych drzewostanach Parku. Prace polegają na wyłożeniu, sezonowej obsłudze, demontażu, zwiezieniu, konserwacji i złożeniu w magazynie pułapek feromonowych na brudnicę mniszkę i kornika drukarza (stawki godzinowe robotnika oraz operatora z ciągnikiem rolniczym). W dziale Ochrona Przeciwpożarowa działania dotyczą bieżącego utrzymania dróg przeciwpożarowych GPN (nie będących szlakami turystycznymi) w przejezdności, polegająca na: przecinaniu złomów i wywałów uniemożliwiających przejazd, osuszaniu korony drogi poprzez bieżące czyszczenie bezpośrednio po opadach deszczu sączków, rowów, przepustów itp. z naniesionych namułów, gałęzi i liści, zasypywaniu kruszywem powstających dziur i kolein. Utrzymanie sieci ścieżek patrolowych do ochrony p-poż. na terenie GPN polega na przecinaniu po wichurach powalonych drzew, usuwanie podrostów, przycinanie zarastających gałęzi. W dziale Ochrony Zwierząt Rzadkich prace godzinowe wykonywane przez pojedynczych robotników dotyczą ochrony miejsc bytowania ptaków, płazów i gadów jak np: wykładanie karmy dla ptaków, obkaszanie stawów i oczyszczenie ich z liści oraz namułów. Konserwacja kopców kamieni i murków dla gadów poprzez ich obkoszenie, utrzymanie w dobrym stanie, dołożenie kamieni czy trocin. Czyszczenie skrzynek lęgowych wykonywane jest w systemie akordowym (stawka za wyczyszczenie, naprawę lub likwidację zniszczonej 1 szt. budki lęgowej). W dziale Ochrona Ekosystemów Nieleśnych prace usuwania zadrzewień i zakrzewień oraz formowania z nich pryzm dla gadów - polegają na usunięciu piłą mechaniczną rosnących na działce zadrzewień i zakrzaczeń. Wycięte drzewa i krzewy należy zrębkować lub okrzesać, pociąć na mniejsze części, a biomasę usunąć i złożyć w stosy poza obrębem działki. Jest to praca zespołu (pilarz i pomocnik) rozliczana wg sumarycznej stawki godzinowej. Usuwanie inwazyjnych gatunków obcych; praca polega na ręcznym wyrywaniu roślin i złożeniu ich w wyznaczonym miejscu do kompostowania. Zabieg w przypadku niecierpka gruczołowatego należy wykonać 2-3 krotnie, natomiast rdestowca ostrokończystego 6-krotnie w sezonie wegetacyjnym na podstawie zlecenia od leśniczego danego obwodu ochronnego (w takim terminie aby nie dopuścić do ich nadmiernego rozwoju czy zakwitnięcia). W dziale Turystyka prace dotyczą trzech grup zadań: bieżącego utrzymania szlaków i ścieżek turystycznych, zapewnienia bezpieczeństwa dla ruchu turystycznego oraz utrzymania estetyki miejsc biwakowych. W pierwszej części wykonywane są prace konserwacyjne urządzeń technicznych na szlakach (progi, sączki żerdziowe, krawężniki, schody, zapory, mostki, brody) dla bieżącego odprowadzania wody opadowej poprzez udrażnianie przepustów, usuwanie zatorów z rumoszu skalnego i gałęzi, poprawy umocowania krawężników i stopni itp. Dodatkowo zasypywane są kruszywem ubytki w nawierzchni szlaków (prace godzinowe wykonywane przez pojedynczych robotników oraz praca godzinowa operatora z ciągnikiem rolniczym dotyczy m.in. rozwiezienia tłucznia). Dla zapewnienia turystom bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków i dróg usuwane są drzewa martwe i uszkodzone, a rozcinane złamane i powalone. Wycinane są także podrosty oraz rozrastające się gałęzie utrudniające przejście. Zadania te wykonywane są przez dwuosobowe zespoły (pilarz i pomocnik) w niebezpiecznych warunkach, w terenie wysokogórskim, na wyłomiskach i na dużej przestrzeni, bez możliwości dojazdu do pojedynczo usuwanych drzew. Stawka godzinowa odnosi się do pracy zespołu (pilarz + pomocnik). Utrzymanie miejsc biwakowych Oberówka i Trusiówka polega na sześciokrotnym w ciągu sezonu wykoszeniu (mechaniczne / ręczne) ich powierzchni. Dodatkowo wykonywane jest 3-krotne pielenie i jednorazowe przycinanie żywopłotu otaczającego teren pól biwakowych wraz z ewentualnym uzupełnieniem ubytków. Koszenie wykonywane jest w systemie akordowym (stawka za 1 ha), a pielęgnacja i pielenie żywopłotu rozliczane są stawką godzinową. W przypadku zadań wykonywanych przez pojedynczych robotników wymagane jest podanie wartości brutto jednostkowej stawki godzinowej lub akordowej. W przypadku pracy zespołu dwuosobowego należy podać sumaryczną stawkę godzinową lub akordową brutto zespołu (np. pilarz + pomocnik). W przypadku pracy operatora ciągnika (LPS) należy podać godzinową stawkę brutto pracy operatora z wykorzystaniem własnego ciągnika i własnych materiałów eksploatacyjnych. W każdym przypadku poza podaniem kwoty jednostkowej brutto należy przeliczyć ją przez ilość jednostek i podać sumaryczną kwotę za wykonanie całego poddziałania.
Interne Kennung: Część 1
Los: LOT-0002
Titel: Część II – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Kudłoń
Interne Kennung: Część 2
Los: LOT-0003
Titel: Część III – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Suhora
Interne Kennung: Część3
Los: LOT-0004
Titel: Część IV – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Jaworzyna
Interne Kennung: Część4
Los: LOT-0005
Titel: Część V – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Kiczora
Interne Kennung: Część5
Los: LOT-0006
Titel: Część VI – Wykonanie usług leśnych na obszarze O.O. Dwór
Beschreibung: Pozyskanie i transport drewna w GPN dotyczy posuszu kornikowego czynnego oraz złomów i wywałów powstałych w obszarze ochrony czynnej. Średnia stawka akordowa za 1 m3 obejmuje sumarycznie: stawkę za ścinkę z okrzesywaniem, wyrobieniem sortymentu, oraz układaniem gałęzi i podciąganiem w miejscu pozyskania, plus stawkę jednostkową kosztów transportu (podwozu i zrywki). W dziale Ochrona Ekosystemów Leśnych działania dotyczą prowadzenia monitoringu występowania kornika drukarza i brudnicy mniszki w iglastych drzewostanach Parku. Prace polegają na wyłożeniu, sezonowej obsłudze, demontażu, zwiezieniu, konserwacji i złożeniu w magazynie pułapek feromonowych na brudnicę mniszkę i kornika drukarza (stawki godzinowe robotnika oraz operatora z ciągnikiem rolniczym). W dziale Ochrona Przeciwpożarowa działania dotyczą bieżącego utrzymania dróg przeciwpożarowych GPN (nie będących szlakami turystycznymi) w przejezdności, polegająca na: przecinaniu złomów i wywałów uniemożliwiających przejazd, osuszaniu korony drogi poprzez bieżące czyszczenie bezpośrednio po opadach deszczu sączków, rowów, przepustów itp. z naniesionych namułów, gałęzi i liści, zasypywaniu kruszywem powstających dziur i kolein. Utrzymanie sieci ścieżek patrolowych do ochrony p-poż. na terenie GPN polega na przecinaniu po wichurach powalonych drzew, usuwanie podrostów, przycinanie zarastających gałęzi. W dziale Ochrony Zwierząt Rzadkich prace godzinowe wykonywane przez pojedynczych robotników dotyczą ochrony miejsc bytowania ptaków, płazów i gadów jak np: wykładanie karmy dla ptaków, obkaszanie stawów i oczyszczenie ich z liści oraz namułów. Konserwacja kopców kamieni i murków dla gadów poprzez ich obkoszenie, utrzymanie w dobrym stanie, dołożenie kamieni czy trocin. Czyszczenie skrzynek lęgowych wykonywane jest w systemie akordowym (stawka za wyczyszczenie, naprawę lub likwidację zniszczonej 1 szt. budki lęgowej). W dziale Ochrona Ekosystemów Nieleśnych prace usuwania zadrzewień i zakrzewień oraz formowania z nich pryzm dla gadów - polegają na usunięciu piłą mechaniczną rosnących na działce zadrzewień i zakrzaczeń. Wycięte drzewa i krzewy należy zrębkować lub okrzesać, pociąć na mniejsze części, a biomasę usunąć i złożyć w stosy poza obrębem działki. Jest to praca zespołu (pilarz i pomocnik) rozliczana wg sumarycznej stawki godzinowej. Usuwanie inwazyjnych gatunków obcych; praca polega na ręcznym wyrywaniu roślin i złożeniu ich w wyznaczonym miejscu do kompostowania. Zabieg w przypadku niecierpka gruczołowatego należy wykonać 2-3 krotnie, natomiast rdestowca ostrokończystego 6-krotnie w sezonie wegetacyjnym na podstawie zlecenia od leśniczego danego obwodu ochronnego (w takim terminie aby nie dopuścić do ich nadmiernego rozwoju czy zakwitnięcia). W dziale Turystyka prace dotyczą trzech grup zadań: bieżącego utrzymania szlaków i ścieżek turystycznych, zapewnienia bezpieczeństwa dla ruchu turystycznego oraz utrzymania estetyki miejsc biwakowych. W pierwszej części wykonywane są prace konserwacyjne urządzeń technicznych na szlakach (progi, sączki żerdziowe, krawężniki, schody, zapory, mostki, brody) dla bieżącego odprowadzania wody opadowej poprzez udrażnianie przepustów, usuwanie zatorów z rumoszu skalnego i gałęzi, poprawy umocowania krawężników i stopni itp. Dodatkowo zasypywane są kruszywem ubytki w nawierzchni szlaków (prace godzinowe wykonywane przez pojedynczych robotników oraz praca godzinowa operatora z ciągnikiem rolniczym dotyczy m.in. rozwiezienia tłucznia). Dla zapewnienia turystom bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie szlaków i dróg usuwane są drzewa martwe i uszkodzone, a rozcinane złamane i powalone. Wycinane są także podrosty oraz rozrastające się gałęzie utrudniające przejście. Zadania te wykonywane są przez dwuosobowe zespoły (pilarz i pomocnik) w niebezpiecznych warunkach, w terenie wysokogórskim, na wyłomiskach i na dużej przestrzeni, bez możliwości dojazdu do pojedynczo usuwanych drzew. Stawka godzinowa odnosi się do pracy zespołu (pilarz + pomocnik). Utrzymanie miejsc biwakowych Oberówka i Trusiówka polega na sześciokrotnym w ciągu sezonu wykoszeniu (mechaniczne / ręczne) ich powierzchni. Dodatkowo wykonywane jest 3-krotne pielenie i jednorazowe przycinanie żywopłotu otaczającego teren pól biwakowych wraz z ewentualnym uzupełnieniem ubytków. Koszenie wykonywane jest w systemie akordowym (stawka za 1 ha), a pielęgnacja i pielenie żywopłotu rozliczane są stawką godzinową. W przypadku zadań wykonywanych przez pojedynczych robotników wymagane jest podanie wartości brutto jednostkowej stawki godzinowej lub akordowej. W przypadku pracy zespołu dwuosobowego należy podać sumaryczną stawkę godzinową lub akordową brutto zespołu (np. pilarz + pomocnik). W przypadku pracy operatora ciągnika (LPS) należy podać godzinową stawkę brutto pracy operatora z wykorzystaniem własnego ciągnika i własnych materiałów eksploatacyjnych. W każdym przypadku poza podaniem kwoty jednostkowej brutto należy przeliczyć ją przez ilość jednostek i podać sumaryczną kwotę za wykonanie całego poddziałania. Ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego to prace ochronne, pielęgnacyjne w zabytkowym parku dworskim (place, otoczenie stawów, alejki). Utrzymanie Ogrodu Gorczańskiego polega na trzykrotnym, ręcznym pieleniu rabat (pow. 0,26 ha) z chwastów wraz z wyniesieniem odpadów na pryzmę kompostową. Zabiegi rozliczane są stawką godzinową. Wykaszanie rejonu zabytkowego parku dworskiego ręczne i mechaniczne (po około 50%), pięciokrotnie w okresie wegetacyjnym na powierzchni 1,4 ha oraz zebranie skoszonej biomasy i złożenie jej na pryzmach kompostowych (rozliczane stawką akordową). Prace porządkowe i pielęgnacyjne w kompleksie zabytkowego parku dworskiego i jego otoczenia to zbieranie śmieci, usuwanie drzew pochylonych i zagrażających bezpieczeństwu, pielęgnacja drzewostanu, bieżące utrzymanie dróg i ścieżek spacerowych oraz miejsc parkingowych, przycinanie żywopłotów, drzew i krzewów, czyszczenie i udrażnianie rowów.
Interne Kennung: Część6