2. Verfahren
Verfahren
Titel: ZAGOSPODAROWANIE ODPADÓW KOMUNALNYCH Z TERENU MIASTA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO W 2026 ROKU.
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie przez Wykonawcę usługi polegającej na zagospodarowaniu: a) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (kod odpadu - 20 03 01), b) odpadów ulegających biodegradacji (kod odpadu - 20 02 01). 3. Zamawiający zastrzega sobie prawo zmniejszenia lub zwiększenia ilości przekazanych odpadów w stosunku do ostatnich 8 miesięcy. 4. Ilość wytworzonych i odebranych odpadów z terenu Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki nie jest zależna od Zamawiającego. Ilości odpadów określone w tabeli należy traktować jako orientacyjne. 5. Wykonawca zobowiązany będzie do zagospodarowania odpadów komunalnych w Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych wskazanych w ofercie. 6. Odpady ulegające biodegradacji, będą dostarczane do instalacji komunalnej luzem lub w workach. 7. Przedmiot zamówienia winien być realizowany przez Wykonawcę zgodnie z: a) ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, b) ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, c) uchwałą nr XVII/204/2025 z dnia 26 sierpnia 2025 r. Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie Plan gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego na lata 2025-2030 z uwzględnieniem lat 2031-2036. 8. W przypadku przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, odpadów ulegających biodegradacji Wykonawca powinien posiadać status instalacji komunalnej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w tym w szczególności zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dla: instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), instalacji biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji (kompostownia), składowania odpadów powstałych w procesie mechaniczno – biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów. Przetwarzanie odpadów zbieranych w sposób selektywny w tym odpadów opakowaniowych nie może być realizowana poza instalacjami lub urządzeniami art. 30 ust. 1 ustawy o odpadach. 9. Odpady segregowane do zagospodarowania Wykonawca zobowiązany będzie przekazać podmiotowi uprawnionemu do ich zagospodarowania zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa. Wykonawca ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowe gospodarowanie odpadami zgodnie z obowiązującymi przepisami m.in. w zakresie transportu odpadów, spraw formalno-prawnych związanych z dostarczaniem odpadów uprawnionemu pomiotowi posiadającemu zezwolenie na ich zagospodarowanie. WSZELKIE NIEUJĘTE ELEMENTY W POWYŻSZYM OPISIE ZNAJDUJĄ SIĘ Z TREŚCI SPECYFIKACJI WARUNKÓW ZAMÓWIENIA. W PRZYPADKU ROZBIEŻNOŚCI POMIĘDZY TREŚCIĄ OGŁOSZENIA A SWZ WIĄŻĄCE SĄ POSTANOWIENIA SWZ.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający wyznaczył termin składania ofert wynoszący nie krótszy niż 15 dni, korzystając z dyspozycji art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zastosowanie procedury przyspieszonej uzasadnione jest wystąpieniem obiektywnie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, wynikającej z następujących okoliczności: 1. Przebieg dotychczasowego postępowania: Pierwotne postępowanie na ten sam przedmiot zamówienia (wszczęte 7 października 2025 r.) nie zostało rozstrzygnięte w zakładanym terminie ze względu na trwającą blisko 2 miesiące (znacznie dłuższa niż wynikający z art. 544 pzp termin 15-dniowy na rozpoznanie odwołania przez Prezesa Izby) procedurę odwoławczą przed Krajową Izbą Odwoławczą (sygn. akt KIO 5362/25). Wyrok oddalający odwołanie zapadł dopiero 29 stycznia 2026 r., co ostatecznie potwierdziło zasadność unieważnienia poprzedniego przetargu, ale jednocześnie uniemożliwiło terminowe zawarcie umowy. Ta niezależna od Zamawiającego okoliczność zablokowała możliwość wcześniejszego zakontraktowania usług i wyczerpała rezerwę czasową przewidzianą w harmonogramie planowanych zamówień. 2. Charakter przedmiotu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest zagospodarowanie odpadów komunalnych. Jest to zadanie o charakterze użyteczności publicznej, którego realizacja musi odbywać się w sposób ciągły. 3. Mniejsze restrykcje art. 138 Pzp: W odróżnieniu od trybu negocjacji bez ogłoszenia (art. 209 ust. 1 pkt 4 Pzp), przesłanka „pilnej potrzeby” z art. 138 ust. 2 pkt 2 Pzp jest sformułowana szerzej. Nie wymaga ona wykazania, że sytuacja jest nieprzewidywalna lub niezawiniona przez Zamawiającego. Kluczowe jest obiektywne stwierdzenie, że standardowy, 35-dniowy termin uniemożliwiłby realizację celu publicznego, jakim jest ciągłość odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. 4. Zachowanie zasad konkurencji: Zamawiający podkreśla, że mimo presji czasu, rezygnuje z trybów niekonkurencyjnych (np. wolnej ręki) na rzecz pełnej procedury unijnej. Termin nie krótszy niż 15 dni jest w niniejszym przypadku wystarczający na przygotowanie ofert, biorąc pod uwagę precyzyjny opis przedmiotu zamówienia oraz fakt, że rynek wykonawców w tej branży zna specyfikację z poprzedniego, unieważnionego postępowania. W świetle powyższego, skrócenie terminu jest niezbędne dla ochrony interesu społecznego i zapewnienia ciągłości usług publicznych. Zamawiający planuje rozpoczęcie świadczenia realizacji usługi zagospodarowania odpadów komunalnych od dnia 1 kwietnia 2026 roku. Przy zachowaniu standardowego 35-dniowego terminu składania ofert, biorąc pod uwagę ramy czasowe procedury unijnej, w tym: 1. czas niezbędny na rzetelne badanie i ocenę ofert i ewentualną procedurę wyjaśniającą (np. w zakresie rażąco niskiej ceny), 2. średnią ilość składanych ofert w latach ubiegłych (co najmniej 2 oferty), 3. ustawowy, co najmniej 10-dniowy termin na przedłożenie podmiotowych środków dowodowych przez wykonawcę najwyżej ocenionego; 4. obligatoryjny termin zawieszenia (standstill) wynoszący 10 dni od przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty do zawarcia umowy; rozpoczęcie realizacji usługi w wymaganym terminie staje się w ocenie zamawiającego obiektywnie niemożliwe w trybie zwyczajnym. Powyższa analiza terminowa postępowania (oś czasu) wskazuje, że w trybie „zwyczajnym” zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego, mogłoby nastąpić po planowanym terminie świadczenia usług. Biorąc pod uwagę strategiczny charakter zamówienia (ciągłość zagospodarowania odpadów), każda zwłoka generuje ryzyko paraliżu systemu gospodarki odpadami w gminie oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców. CAŁOŚĆ UZASADNIENIA ZE WZGL. NA OGRANICZENIE ZNAKÓW WSKAZANO W ROZDZIALE 3 SWZ.
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Zamawiający przewiduje procedurę, o której mowa w art. 139 pzp (tzw. procedurę odwróconą). Oznacza to, że zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wykonawcy nie są zobowiązani do złożenia wraz z ofertą oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1 (JEDZ). 3. Jeżeli wobec wykonawcy, o którym mowa w ust. 1, zachodzą podstawy wykluczenia, wykonawca ten nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, nie składa podmiotowych środków dowodowych lub oświadczenia (JEDZ), o którym mowa w art. 125 ust. 1, potwierdzających brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu, zamawiający dokonuje ponownego badania i oceny ofert pozostałych wykonawców, a następnie dokonuje kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 4. Zamawiający będzie kontynuował procedurę ponownego badania i oceny ofert, o której mowa w ust. 3, w odniesieniu do ofert wykonawców pozostałych w postępowaniu, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu, do momentu wyboru najkorzystniejszej oferty albo unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Zagospodarowanie: a) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (kod odpadu 20 03 01); b) odpadów ulegających biodegradacji (kod odpadu 20 02 01).
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest świadczenie przez wykonawcę usługi polegającej na zagospodarowaniu: 1) niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (kod odpadu – 20 03 01); 2) odpadów ulegających biodegradacji (kod odpadu – 20 02 01). 3. Zamówienie będzie wykonywane zgodnie ze złożoną ofertą i Specyfikacją Warunków Zamówienia (SWZ). 4. Ilości odpadów określone w SWZ są ilościami poglądowymi. Faktyczna ilość odpadów przekazanych do zagospodarowania będzie wynikała z bieżących potrzeb zamawiającego. Wykonawca zobowiązany jest odebrać każdą ilość odpadów przekazaną do zagospodarowania w okresie trwania niniejszej umowy. 5. Wykonawca zobowiązany będzie do zagospodarowania odpadów komunalnych w Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych wskazanych w ofercie. 6. Przedmiot zamówienia winien być realizowany przez Wykonawcę zgodnie z: 1) ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, 2) ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, 3) uchwałą nr XVII/204/2025 z dnia 26 sierpnia 2025 r. Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie Plan gospodarki odpadami dla województwa łódzkiego na lata 2025-2030 z uwzględnieniem lat 2031-2036.