2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udviklingsselskabet By & Havn I/S’ udbud af Rådgiverkontrakt om teknisk rådgivning og bistand vedrørende forsyningsmæssig infrastruktur, byrum, veje og landskab for Levantkaj
Beschreibung: Rådgiverteamet skal sikre grundlaget for etableringen af gode byrum med fokus på beboere og besøgende på Levantkaj, samt sikre gode sammenhænge til Indre og Ydre Nordhavn med fokus på bynatur og biodiversitet. Rådgiverteamet skal desuden yde teknisk rådgivning og bistand indenfor infrastruktur, byrum og landskab på Levantkaj i relation til Ordregivers kommende anlægsprojekter, hvor der forventes en etapevis udbygning af projektområdet og dermed også anlæg af infrastrukturen med veje, byrum, pladser, forsyning m.v. Levantkaj ligger centralt i Nordhavn og er næste etape af byudviklingen af Nordhavn fra indu-stri til et moderne bykvarter. Levantkaj omfatter et areal på ca. 34 ha. Levantkaj anvendes i dag til containerterminal, der drives af Copenhagen Malmø Port. Ordregiver har sammen med og Miljøforvaltningen igangsat en lokalplanproces for første fase af udviklingen af Levantkaj, der bl.a. omfatter rammerne for disponering af bebyggelsen, friarealer, trafikale forbindelser og byrum, omfang og principper for begrønning, disponering af vandarealer mv. Lokalplanen ”Levantkaj I” omfatter også forlængelsen af metroen i Nordhavn til endestationen Nordsø Plads i Ydre Nordhavn. Arealerne uden for Levantkaj er ikke en del af dette projekt/udbud. Lokalplanforslaget ”Levantkaj I” vil muliggøre ca. 350.000 etagemeter boliger, serviceerhverv og offentlige funktioner, samt ca. 50.000 etagemeter p-huse på Levantkaj. Lokalplanen vil også muliggøre anlæg af en metrohøjbane, en ny metrostation samt gang- og cykelforbindelser, der sammenkobles med de overordnede forbindelser i Nordhavn. Lokalplanforslaget vil fastlægge området til et blandet bolig- og erhvervsområde, skole og fodboldbane, daginstitutioner, kirke, hal-kompleks, plejecenter m.v. Der etableres desuden to p-huse i området. Rekreative og grønne områder er et strukturende træk i planen, hvor der skal etableres et opfyld til rekreativ brug i Skudehavnen, en rekreativ grøn forbindelse ml. Skudehavnen og Levantparken, der bliver områdets største ”havnepark” og Levantens haver, der mere har karakter af intime haver, hvor der er fokus på biodiversitet. Der skal etableres et internt vejnet med opkobling til den omgivende trafikstruktur for biler og bløde trafikanter, hvor træer er et gennemgående strukturerende element langs vejene, der fortsætter igennem de rekreative områder. Lokalplanforslaget forventes politisk godkendt i Q3 2026, og den endelige lokalplan forventes vedtaget i Q2 2027. Rådgiverteamet skal påbegynde opgaven ved kontraktindgåelse i Q3 2026. Lokalplanforslaget forventes politisk godkendt i Q3 2026, og den endelige lokalplan forventes vedtaget i Q2 2027. Rådgiverteamet skal påbegynde opgaven ved kontraktindgåelse i Q3 2026. Opgaverne opstartes for både rådgivning vedr. forsyningsmæssig infrastruktur, byrum, veje og landskab. Opgaven bliver inddelt i delopgaver med forventeligt første entreprenørudbud i primo 2027 vedr. omlægning af udførelse af forsyningsentreprise. Ved opstart af Rådgiverkontrakten foreligger der således ikke en endelig lokalplan eller lokalplanforslag, og Rådgiverteamet skal således tage konkret afsæt i masterplanen, er udarbejdet til at danne grundlag for lokalplansforslaget. Dele af masterplanen er vedlagt som Bilag A til opgavebeskrivelsen. Den udbudte Rådgiverkontrakts hovedydelser har en forventet varighed på 5 år, mens supplerende ydelser i form af blandt andet bistand ved fagligt tilsyn, rådgivning ved entreprenørens mangelsudbedring mv. forventes at have en yderligere varighed på 3-5 år.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele kontrakten til aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav og som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Ordregiver vil prækvalificere op til fem (5) ansøgere. Den udbudte Rådgiverkontrakt vil blive tildelt til det økonomisk mest fordelagtige tilbud baseret på tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Den udbudte Rådgiverkontrakt vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Rådgiverkontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til Rådgiverkontrakt med bilag. Den udbudte Rådgiverkontrakts hovedydelser har en forventet varighed på 5 år, mens supplerende ydelser i form af blandt andet bistand ved fagligt tilsyn, rådgivning ved entreprenørens mangelsudbedring mv. forventes at have en yderligere varighed på 3-5 år. Ordregiver har valgt ikke at opdele opgaven i delkontrakter, idet det af hensyn til Ordregivers administration og for at minimere grænsefladeproblematikken er mest hensigtsmæssigt, at størstedelen af opgaven udføres af ét og samme Rådgiverteam. Ordregiver har dog alligevel valgt, at design af enkelte byrum af Levantkaj ikke er omfattet af dette udbud, herunder: • Metropladsen på Levantkaj, som designes og anlægges af Metroselskabet • Skolens forplads, som designes af skolens rådgivere. Den efterfølgende projektering af byrummet skal varetages af Rådgiverteamet under Rådgiverkontrakten • Levantparken, den sydlige havnepark, som designes uden for scopet af denne Rådgiverkontrakt. Den efterfølgende projektering af byrummet (den sydlige havnepart) skal varetages af Rådgiverteamet under Rådgiverkontrakten. Design af Levantparken, den sydlige havnepark, vil blive udbudt som et selvstændigt udbud (projektkonkurrence eller tilsvarende).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71330000 Verschiedene von Ingenieuren erbrachte Dienstleistungen, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71410000 Stadtplanung, 71420000 Landschaftsgestaltung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000