221708-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Werbe- und Marketingdienstleistungen – Rammeaftale om levering af mediebureauydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale om levering af mediebureauydelser
BeschreibungOrdregiver ønsker at indgå en ikke-eksklusiv rammeaftale med én leverandør om levering af mediebureauydelser. Rammeaftalen indgås med Danske Spil A/S og kan anvendes af selskaber, som er koncernforbundet med Danske Spil A/S. Rammeaftalen omfatter levering af mediebureauydelser, der samlet skal sikre, at kunden anvender medier effektivt og forretningsunderstøttende med fokus på ROI og KPI-opfyldelse. Nedenstående er oplistet de hovedydelser, som rammeaftalen omfatter: 1. Rådgivningsydelser (strategisk og taktisk rådgivning om medieanvendelse) -Mediestrategi (roadmap) -Årsplan (budgetallokering og styring) -Kampagneplaner -Løbende rådgivning (fx lovgivning, marked, krisehåndtering) -Tæt samarbejde med kunden og øvrige bureauer 2. Eksekvering af annoncekampagner – offline medier (planlægning, indkøb og gennemførelse af kampagner) -Årsaftaleforhandlinger med medier -Udarbejdelse af mediaplaner -Indkøb og optimering af medieplads -Løbende opfølgning og evaluering -Eksekvering af særlige og tidskritiske aktiviteter (fx puljekampagner) 3. Eksekvering af annoncekampagner – online medier (datadrevet, performanceorienteret digital eksekvering) -Mediaplanlægning (digital) -Opsætning, aktivering og optimering (fx Google, Meta, DSP) -Løbende performanceopfølgning -Eksekvering af særlige og tidskritiske aktiviteter (fx puljekampagner) 4. Rapportering (dokumentation, analyse og performanceopfølgning) -Løbende rapportering (ugentlig, månedlig, kvartalsvis) -Dataleverancer til salgsmodellering -Opfølgning på mediapriser og leverancer -Overblik over kampagneperformance og investeringer Der vil i rammeaftalen også være levering af dedikerede nøgleressourcer til rådgivning og eksekvering af medieplanlægning og mediestrategier, forhandling af årsaftaler, mediekanaler, optimering og opsætning af medieannoncer. Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og ordregiver forventer at gennemføre 1-3 forhandlingsrunder på baggrund af de prækvalificerede ansøgeres indlevering af indledende tilbud. Udvalgte bilag med baggrundsinformation om Danske Spil-koncernen samt oplysninger om virksomhedens nye strategi stilles alene til rådighed for de ansøgere, der prækvalificeres. Ordregiver anvender medieprisplatformen GMP365 til strukturering og afgivelse af priser som følge af den høje kompleksitet i prisdannelsen og behovet for ensartethed og transparens i tilbuddene. Platformen er konfigureret ens for alle tilbudsgivere, som de prækvalificerede ansøgere vil få adgang til brug for beregning af mediepriser. Der vil ikke blive foretaget ændringer i opsætningen under udbudsprocessen uden forudgående og eksplicit orientering til samtlige tilbudsgivere. De prækvalificerede tilbudsgivere vil umiddelbart samtidig med opfordringen til at afgive indledende tilbud modtage oplysninger om login på GMP365. Efter gennemførelsen af forhandlinger med alle de tilbudsgivere, som har indleveret et indledende tilbud, opfordres tilbudsgiverne til enten at afgive yderligere indledende tilbud eller endeligt tilbud. Det endelige tilbud vil danne grundlag for ordregivers tilbudsevaluering og tildeling af rammeaftale. Ordregiver yder et deltagelsesvederlag på DKK 70.000 kr. ekskl. moms til de tilbudsgivere, der deltager i hele udbudsproceduren og afleverer et endeligt konditionsmæssigt tilbud. Den vindende tilbudsgiver modtager ikke deltagelsesvederlag. Der foretages ikke opdeling i delkontrakter grundet den nære sammenhæng mellem de udbudte ydelser, herunder er det hensigtsmæssigt at f.eks. rådgivning om annoncering og den faktiske eksekvering af annoncering sker hos én og samme leverandør. Endvidere talerøkonomiske hensyn for én samlet kontrakt og leverandør. Se mere herom i udbudsbetingelsernes Bilag B. Udbuddet gennemføres på dansk.
Interne KennungUdbud af mediebureauydelser
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensEfter modtagelse af de indledende tilbud afholder ordregiver individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlingsprincippet, og alle tilbudsgivere får tildelt den samme tid til forhandlinger med ordregiver. Efter forhandlingerne kan ordregiver udsende et revideret udbudsmateriale med henblik på et yderligere indledende eller endeligt tilbud. Tilbudsgivere vil på samme tid blive informeret herom med opfordring til at afgive indledende eller endeligt tilbud. Forhandlingsforløbet er nærmere beskrevet i Bilag C - Forhandlingsplan.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79341100 Werbeberatung, 79341400 Werbekampagnen, 79413000 Marketing-Beratung
5. Los
LosLOT-0000