See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamisk Indkøbssystem vedr. indkøb af Lagerautomater
Beschreibung: Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelsen (”FMI”) ønsker at etablere et Dynamisk Indkøbssystem om indkøb af Lagerautomater (”Systemet) til Forsvaret. Systemet indeholder én kategori: Lagerautomater Lagerautomater består af en automat (hardware) og et styresystem til automaten (software). Kategorien omfatter alle typer af automater inkl. software, herunder f.eks. vertikale karruseller, vertikale moduler, reollæsninger med automatiske løfte- og transportenheder eller lign. systemer. Kategorien omfatter endvidere årligt forebyggende vedligeholdelsesservice og sikkerhedseftersyn (ÅFVS) samt reparation af lagerautomater. Et dynamisk indkøbssystem er en indkøbsmetode, hvor interesserede økonomiske aktører kan ansøge om optagelse i systemet. De aktører, der opfylder de fastsatte økonomisk egnethedskrav og ikke er omfattet af en udelukkelsesgrund, vil blive optaget i Systemet. Aktører, der er optaget, betegnes som Deltagere i Systemet. Deltagerne har efterfølgende adgang til at afgive tilbud på Konkrete Indkøb, der offentliggøres for Deltagerne i Systemet. Der er ingen begrænsning på antallet af Deltagere i Systemet. Udbudsbetingelserne indeholder yderligere information om ansøgning om optagelse i Systemet samt en tidsplan for Systemet etablering. Deltagerne skal være opmærksom på, at optagelse i Systemet er ikke en garanti for at blive tildelt kontrakter i forbindelse med Konkrete Indkøb under Systemet. ... Denne bekendtgørelse om indgået kontrakt beskriver resultatet af ordregivers konkrete indkøb under systemet "Lagerautomater til Korsør". Kontrakten omfatter levering af to nye lagerautomater og bortskaffelse af to lagerautomater ved Depot Noret i Norvangen 23, 4220 Korsør. Endvidere omfatter kontrakten årligt forebyggende vedligeholdelsesservice og sikkerhedseftersyn i de to nye automaters levetid (15 år). Se mere under yderligere oplysninger og resultat.
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Processen for etablering af dette Dynamisk Indkøbssystem ("Systemet") er følgende: 1. Offentliggørelse af udbudsbekendtgørelse om Systemets etablering 2. Økonomiske aktører skal ansøge om optagelse Systemet inden fristens udløb 3. FMI behandler ansøgningerne om optagelse, der er modtaget inden fristens udløb. FMI kontrollerer i den forbindelse, at ansøgeren ikke er omfattet af en udelukkelsesgrund og at ansøgeren opfylder de økonomiske egnethedskrav. 4. FMI meddeler aktørerne om optagelse i Systemet (forudsat at aktøren opfylder egnethedskravene samt ikke er omfattet af en udelukkelsesgrund). Systemet er åbent for optagelse af nye økonomiske aktører i hele Systemets løbetid (7 år fra offentliggørelse af nærværende udbudsbekendtgørelse). Processen for Konkrete Indkøb efter Systemets etablering: 5. FMI udarbejder udbudsmaterialet for det Konkrete Indkøb 6. FMI igangsætter Konkret Indkøb under Systemet ved at sende en opfordringsskrivelse sammen med udbudsmaterialet til Deltagerne via det elektronisk udbudssystem (Ethics) 7. Deltagerne i Systemet afgiver tilbud på det Konkrete Indkøb. 8. FMI behandler tilbuddene i overensstemmelse med processen beskrevet i Betingelserne for det Konkrete Indkøb (med underbilag) Udbudsbetingelserne indeholder yderligere beskrivelse af processen for etablering af Systemet samt processen for gennemførelse af Konkrete Indkøb hvortil der henvises.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42416100 Aufzüge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39173000 Lagerungseinheiten, 42410000 Hebezeuge und Fördermittel
5. Los
Los: LOT-0000