2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog vedr. trafikstyring i forbindelse med et kommende EU-udbud af entreprise vedr. vedligeholdelse af Ny Lillebæltsbro
Beschreibung: Vejdirektoratet inviterer hermed interesserede markedsaktører og leverandører til at deltage i en indledende markedsdialog om potentielle løsninger til trafikafvikling i forbindelse med en kommende entreprise vedr. vedligeholdelse af Ny Lillebæltsbro. Vedligeholdelsesarbejdet vil bestå af følgende arbejder: 1) Installering af hydrauliske buffere, 2) Udskiftning af dilatationsfuger samt 3) Udskiftning af belægning på hængebroen og slidlag i viaduktfag. Sideløbende med entreprisearbejdet skal der foretages trafikafvikling. Det er afgørende for Vejdirektoratet, at trafikken holdes så smidig og åben som muligt under hele udførelsesperioden, således at kødannelse undgås bedst muligt. Det er blandt andet Vejdirektoratets ønske, at trafikafviklingen udføres med et system, som kan åbne og lukke motorvejsspor afhængig af tidspunktet på dagen, skifte mellem en overledning af ét spor og en overledning af to spor samt håndtere en reversibel vognbane. Derfor ønsker Vejdirektoratet at afholde en indledende markedsdialog med markedsaktører og leverandører af trafikstyringssystemer med henblik på at høre mere om eksisterende og eventuelle nye produkter på markedet og relevante løsninger. Henvendelser vedr. tekniske løsninger og input kan rettes til Rasmus Bang på e-mail: rba@vd.dk
Interne Kennung: 2728
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45500000 Vermietung von Hoch- und Tiefbaumaschinen und -geräten mit Bedienungspersonal