2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rådgivning til opførelse af ny varmecentral ved Svanemøllen. Delaftale 11. Delprojektleder og fagspecialist til Bygning inkl. Arkitekt
Beschreibung: Kontrakten omhandler levering af rådgivning til opførelse af en ny varmecentral (SMC). Anlægget skal opføres på ”bar mark” og der stilles krav til det arkitektoniske udtryk på den nye bygning. Bygningen skal placeres på den gamle kulplads, nord for Svanemølleværket. Bygningens volumen er givet på forhånd, samt den overordnede indretning. Den samlede anlægssum er estimeret til 1.250 MDKK. Ressourceomkostninger (eksterne og interne time omkostninger) er ikke medregnet i anlægssummen. Rådgiveropgaverne (dette udbud) omhandler teknisk rådgivning og bistand i alle faser, jf. HOFORs Projektmodel ”PPL – Professionel projektledelse”. Rådgivningen udbydes som delt rådgivning med projekteringsansvar, hvor der er tale om dels ”sædvanlig rådgivning” og ”ressourceindlån”, afhængig af delaftalen. HOFOR’s baggrund for udbud af delt rådgivning er, at der sammensættes et Projektteam med de bedste samarbejdspartnere på markedet til gennemførelse af projektet. For yderligere information og opgaver og ydelser henvises til Projekt-, Opgave- og Ydelsesbeskrivelsen vedlagt dette udbud. Rådgivningsydelserne er i alt opdelt i 11 delaftaler, der hver udbydes som et selvstændigt udbud. Udbudsbetingelser for dette udbud omfatter kun Delaftale 11. I uddrag: Bygningsrådgivningen gennemføres iht. FRIs Ydelsesbeskrivelse for Byggeri og Landskab, 2018 med de ændringer og tilføjelser beskrevet i dette dokument. Nøglepersoner for Delaftalen vil være Delprojektleder og arkitekt. Rådgivers Delprojektleder refererer til Projektlederen i hele aftaleperioden, og der forudsættes én Delprojektleder for Delaftalen. Arkitekten refererer til Delprojektlederen. Rådgiver skal forvente at skulle arbejde med tidlig inddragelse af entreprenøren, hvilken model der besluttes anvendt tages der stilling til tidligt i projekteringsfasen. Nedenstående ydelser indgår specifikt i delaftalen. For så vidt angår arkitekt ydelsen skal, der udarbejdes 3 skitseforslag, hvoraf der vælges et forslag. Dette forslag skal anvendes i det videre projektforløb. Arkitekten vil blive pålagt at skulle løse opgaven inden for økonomiske rammer, støjmæssige dæmpningstiltag, samt at det arkitektoniske udtryk skal passe med de eksisterende og fremtidige omgivelser. Arkitekten skal påregne at deltage i dialogmøder med myndighederne sammen med repræsentanter fra HOFOR.
Interne Kennung: 24.02-11192
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 7 Forhandling På baggrund af de modtagne tilbud vil HOFOR gennemføre en evaluering af hvert tilbud. HOFOR forbeholder sig ret til og forventer at tildele kontrakten på baggrund af denne, første evaluering. Hvis vi anser det for nødvendigt kan der dog gennemføres en forhandlingsrunde. HOFOR vil da meddele dette efter modtagelse af det første tilbud. Processen for forhandlingsrunder er uddybet nedenfor. HOFOR forbeholder sig retten til at afholde flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig nødvendigt eller formålstjenligt. Processen beskrevet nedenfor vil da gentages. Proces ved gennemførelse af forhandlingsrunde/-runder. Ved en forhandlingsrunde, inviteres de prækvalificerede tilbudsgivere til individuel forhandling efter evalueringen af det første tilbud. Forhandling/forhandlingsmøder er ikke begrænset til kun at ske ved fysisk fremmøde. HOFOR oplyser nærmere om forløbet for gennemførelse af forhandling efter evaluering af tilbud. Orientering om forhandlingsforløbet udsendes inden afholdelse, og invitation, dagsorden, dato og tidspunkt udsendes inden eventuelle forhandlingsmøder. Ved et forhandlingsmøde, gives tilbagemelding på tilbuddet og der kan stilles afklarende spørgsmål. Der forventes at være dialog om forhold, hvor HOFOR vurderer, at tilbuddet med fordel kan forbedres. HOFOR er dog ikke forpligtet til at oplyse alle observationer eller påpege alle uklarheder mv. i et tilbud. Det er tilbudsgivers eget ansvar at sikre, at et tilbud er konditionsmæssigt. Eventuelle rettelser til udbudsmaterialet efter en forhandlingsrunde vil blive offentliggjort for tilbudsgiverne efter forhandlingsrunden. HOFOR udarbejder referat efter et eventuelt forhandlingsmøde, som dokumentation for indholdet på mødet, men HOFOR er ikke forpligtet til at fremsende referatet til tilbudsgiver. På baggrund af den 1. forhandlingsrunde vil hver tilbudsgiver få lejlighed til at afgive et revideret tilbud (2. tilbud). På baggrund af 2. tilbud vil HOFOR gennemføre en ny evaluering. HOFOR forventer, at kontrakttildeling vil kunne ske efter 1. forhandlingsrunde, såfremt vi vurderer, at kvaliteten af 2. tilbud er tilfredsstillende. Hvis HOFOR imidlertid anser det for nødvendigt, vil der blive gennemført en 2. forhandlingsrunde. På baggrund af 2. forhandlingsrunde vil tilbudsgivere få lejlighed til at afgive et revideret (3. tilbud). Hvis HOFOR vurderer, at kvaliteten af 3. tilbud er tilfredsstillende, vil vi herefter tildele kontrakten. HOFOR forbeholder sig ret til at gøre brug af tilbudsgivernes tidligere tilbud, indtil vedståelsesfristens udløb, hvis dette viser sig nødvendigt. Tilbudsgiver er således ikke frigjort fra sine tidligere tilbud ved deltagelse i forhandlingerne. Shortlisting HOFOR forbeholder sig ret til at reducere antallet af tilbudsgivere inden en eventuel forhandlingsrunde. Udvælgelse vil da ske på baggrund af tildelingskriterierne i pkt. 6.1. Som angivet ovenfor kan tilbudsgiver ikke være sikker på at få lejlighed til at afgive et revideret tilbud, hvorfor HOFOR opfordrer tilbudsgiverne til at sikre, at deres første tilbud er komplette og konditionsmæssige. 7.1 Tildeling Forud for tildelingen af kontrakten vil HOFOR foretage en screening af tilbudsgiveren og eventuelle støtteenheder/underleverandører mv. omfattet af Tro og loveerklæringen jf. afsnit 5.2, der står til at vinde kontrakten for at sikre, at tilbudsgiveren herunder eventuelle relevante underleverandører mv. ikke er underlagt sanktioner mod Rusland, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. april 2022. Hvis HOFOR i forbindelse med screeningen konstaterer, at der er sket ændringer hos tilbudsgiver/støtteenhed mv., som medfører at tilbudsgiver eller anden økonomisk aktører er berørt af sanktioner mod Rusland efter den nævnte forordning, vil tilbuddet blive afvist og HOFOR vil genåbne evalueringen af de indkomne tilbud, således at de øvrige tilbud vil blive vurderet, uden at tage det afviste tilbud i betragtning.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42511110 Wärmepumpen, 45232141 Heizanlage, 45232142 Bau von Wärmeübertragungsanlagen, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71220000 Architekturentwurf, 71221000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Gebäuden, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71312000 Beratung im Hochbau, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71620000 Analysen, 71621000 Technische Analysen oder Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ingen