See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Røde Kors udbud af revisionsydelser mv.
Beschreibung: Kontrakten vedrører levering af revisionsydelser mv. til Ungdommens Røde Kors, Røde Kors Asyl og Dansk Røde Kors (også kaldet ”Landsforeningen/Landskontoret”). Kontrakten indeholder dels en række faste ydelser, som skal leveres i kontraktens løbetid, jf. afsnit 3.1 i Bilag 1, og dels en række ydelser, som Røde Kors kan vælge at tilkøbe i kontraktens løbetid (optioner), jf. afsnit 3.2 i Bilag 1. Ydelserne er beskrevet nærmere i udbudsmaterialet, jf. afsnit 2.3 i udbudsbetingelserne, særligt i kontrakten og Bilag 1 (kravspecifikation).
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev gennemført frivilligt som et begrænset udbud i overensstemmelse med reglerne i afsnit II i udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at enhver økonomisk aktør kunne ansøge om at deltage, men at det kun de ansøgere, som ordregiver opfordrede dertil, kunne afgive tilbud. I forbindelse med prækvalifikationen ville ordregiver udvælge fem ansøgere, der ville blive opfordret til at afgive tilbud. Idet der var flere end fem ansøgere, som opfyldte ordregivers krav til udelukkelse og egnethed, foretog ordregiver en udvælgelse af de fem ansøgere, der efter ordregivers vurdering er bedst egnede til at udføre kontrakten på baggrund af kriteriet: De mest relevante referencer. Den udbudte kontrakt blev tildelt til det økonomisk mest fordelagtige tilbud baseret på tildelingskriteriet ”bedste forhold mellem pris og kvalitet”. Kontrakten med den vindende tilbudsgiver blev indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til kontrakt med bilag.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79210000 Rechnungslegung und -prüfung, 79212000 Betriebsprüfung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten indeholder følgende otte kategorier af optionsydelser, jf. afsnit 3.2 i Bilag 1: 1) Revision af DANIDA-finansierede engagementer, jf. afsnit 3.2.1 i Bilag 1 2) Den Europæiske Kommissions forpligtelser, jf. afsnit 3.2.2 i Bilag 1 3) Social- og Boligstyrelsen og andre offentlige donorer, jf. afsnit 3.2.3 i Bilag 1 4) Støtte til landsdækkende frivillige sociale organisationer (ULFRI), jf. afsnit 3.2.4 i Bilag 1 5) Revision af Indsamlings- og Lotteriregnskaber, jf. afsnit 3.2.5 i Bilag 1 6) DUF-ansøgning – For Ungdommens Røde Kors, jf. afsnit 3.2.6 i Bilag 1 7) Generelle projektrevisionsopgaver, jf. afsnit 3.2.7 i Bilag 1 8) Andre projektrevisioner, jf. afsnit 3.2.8 i Bilag 1.