22642-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – AARHUS HAVN, OMNITERMINALEN, ETAPE 2, KAJANLÆG
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: AARHUS HAVN, OMNITERMINALEN, ETAPE 2, KAJANLÆG
Beschreibung: Aarhus Havn er i gang med en løbende udvidelse af Omniterminalområdet i den indre del af Aarhus Havn. Etape 1 blev udført i perioden 2016-2018. Udbuddet vedrører etape 2, kajanlæg (herefter "OMNI2"), der udbydes i hovedentreprise. Nærværende udbud omhandler etablering af en 430 meter ny kaj med en vanddybde på ca. 14 meter og 2 kranlinjer med 31 meters afstand funderet på pæle samt en forlængelse af den eksisterende tværmole (Vestre Tværmole). Kajen etableres med ankre i 2 niveauer forankret til en ankerspuns 50 meter fra kajkanten. Aarhus Havn har fokus på at reducerer klimaaftryk (CO2e-aftryk) i Aarhus Havns anlægsprojekter. Derfor er klimaaftrykket en væsentlig del af udbudsmaterialet. Det betyder bl.a., at Tilbudsgiveren skal levere en beregning af sit klimaaftryk i tons CO2e. Beregning af klimaaftrykket er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne og i det øvrige udbudsmateriale. Tilbudsgiveren skal forestå den nødvendig projektering til udførelsen af arbejdet, herunder projektering af interim foranstaltninger i henhold til SAB og TAG, jf. dok nr. OMNI2-N-UDB-201. Anlægsarbejdet, herunder omfang og mængder, er nærmere beskrevet i udbudsmateriale.
Interne Kennung: 1603
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 46. Udbudsformen betyder, at processen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter. Punkt 1-2 nedenfor er udelukkende relevante i prækvalifikationen, dvs. frem til ansøgningsfristens udløb. Punkt 3-5 er relevante for tilbudsfasen. 1. Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"). 2. På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificeres 5 virksomheder. 3. Prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud ("lukket runde"). 4. Efter tilbudsfristens udløb vurderer Ordregiver de indkomne tilbud. 5. Ordregiver tildeler kontrakten til den tilbudsgiver, der har tilbudt det økonomisk mest fordelagtige tilbud, jf. tildelingskriteriet (se udbudsbetingelsernes afsnit 2.2).
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45241000 Bauarbeiten für Häfen
5. Los
Los: LOT-0000