See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vikarydelser
Beschreibung: SKI udbyder en frivillig rammeaftale vedrørende vikarydelser. Rammeaftalen omfatter fagområderne sundheds- og omsorgsvikarer samt Kontor-, administrations- og lagervikarer. Sundheds- og omsorgsvikarer udbydes i 5 delaftaler (geografisk opdelt), hvor der tildeles til 2 leverandører pr. delaftale i en kaskade. Delaftale 1-5 Sundheds- og omsorgsvikarer: Delaftale 1: Østdanmark og Bornholm Delaftale 2: Vestsjælland Delaftale 3: Sydjylland og Fyn Delaftale 4: Midtjylland Delaftale 5: Nordjylland Delaftalerne 1-5 er frivillige rammeaftaler, men SKI’s kunder, jf. bilag A, bliver forpligtet til at dække deres behov for Vikarydelser i leveringskontraktens varighed, når der på baggrund af rammeaftalen indgås leveringskontrakter med leverandørerne. Se mere herom i Bilag E. Kontor-, administrations- og lagervikarer udbydes i 2 delaftaler (geografisk opdelt), hvor der tildeles til 2 leverandører pr. delaftale i en kaskade. Delaftale 6-7 Kontor-, administrations- og lagervikarer.: Delaftale 6: Øst for Storebælt Delaftale 7: Vest for Storebælt
Vorherige Bekanntmachung: 616995-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Beskrivelse af proceduren fremgår i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79610000 Stellenvermittlung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit, 79600000 Personaleinstellung, 79620000 Überlassung von Personal einschließlich Zeitarbeitskräfte, 79621000 Überlassung von Bürokräften, 79622000 Überlassung von Haushaltshilfen, 79623000 Überlassung von kaufmännischen oder industriellen Arbeitskräften, 79624000 Überlassung von Pflegepersonal, 79625000 Überlassung von medizinischem Personal, 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal, 85141210 Medizinische Hausbehandlung, 98513000 Bereitstellung von Arbeitskräften für private Haushalte
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Sundheds- og omsorgsvikarer (Østsjælland og Bornholm)
Beschreibung: Delaftalen omfatter levering af følgende vikartyper: sygeplejersker, sygeplejerskestuderende, social- og sundhedsassistenter, social- og sundhedshjælpere, sygehjælpere, socialpædagoger, pædagogiske assistenter, pædagogmedhjælpere, plejehjemsassistenter, hjemmehjælpere, plejemedhjælpere og medhjælpere.
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85141000 Dienstleistungen von medizinischem Personal, 85141200 Dienstleistungen von Krankenpflegepersonal
Los: LOT-0002
Titel: Sundheds- og omsorgsvikarer (Vestsjælland)
Los: LOT-0003
Titel: Sundheds- og omsorgsvikarer (Sydjylland og Fyn)
Los: LOT-0004
Titel: Sundheds- og omsorgsvikarer (Midtjylland)
Los: LOT-0005
Titel: Sundheds- og omsorgsvikarer (Nordjylland)
Los: LOT-0006
Titel: Kontor-, administrations- og lagervikarer. (Øst for Storebælt (Østsjælland, Bornholm og Vestsjælland)
Beschreibung: Delaftalen omfatter levering af følgende vikartyper (ydelserne omfattet af delaftale 6-7 er alene vejledende (ikke udtømmende): — Faggruppeniveau 1: Lettere kontorarbejde, reception, tastere, lager, logistik og terminalarbejdere. — Faggruppeniveau 2: Kontorassistenter, kundeservicemedarbejdere, call-center medarbejdere, webadministratorer, sekretærer og lager, logistik og terminalarbejdere. — Faggruppeniveau 3: Chefsekretærer, overassistenter, korrespondenter, marketingassistenter, indkøbere, eksport, kontorbetjente og laboranter. — Faggruppeniveau 4: Økonomimedarbejdere, controllere, personale-/ salgskonsulenter og it-supportere. — Faggruppeniveau 5: Jurister, kommunikationskonsulenter, ingeniører, programmører og lignende specialistfunktioner. Det er frivilligt for SKI's kunder, om de vil benytte rammeaftalen. Ved anvendelse af rammeaftalen til dækning af indkøbsbehovet er kunden dog i forhold til den enkelte bestilling forpligtet til at følge kaskademodelen, som nærmere beskrevet i Bilag E og D.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79600000 Personaleinstellung, 79620000 Überlassung von Personal einschließlich Zeitarbeitskräfte, 79621000 Überlassung von Bürokräften
Los: LOT-0007
Titel: Kontor-, administrations- og lagervikarer. (Vest for Storebælt (Sydjylland, Fyn, Midtjylland og Nordjylland)
Beschreibung: Delaftalen omfatter levering af følgende vikartyper (ydelserne omfattet af delaftale 6-7 er alene vejledende (ikke udtømmende): — Faggruppeniveau 1: Lettere kontorarbejde, reception, tastere, lager, logistik og terminalmedarbejdere. — Faggruppeniveau 2: Kontorassistenter, kundeservicemedarbejdere, call-center medarbejdere, webadministratorer, sekretærer og lager, logistik og terminalmedarbejdere. — Faggruppeniveau 3: Chefsekretærer, overassistenter, korrespondenter, marketingassistenter, indkøbere, eksport, kontorbetjente og laboranter. — Faggruppeniveau 4: Økonomimedarbejdere, controllere, personale-/ salgskonsulenter og it-supportere. — Faggruppeniveau 5: Jurister, kommunikationskonsulenter, ingeniører, programmører og lignende specialistfunktioner. Det er frivilligt for SKI's kunder, om de vil benytte rammeaftalen. Ved anvendelse af rammeaftalen til dækning af indkøbsbehovet er kunden dog i forhold til den enkelte bestilling forpligtet til at følge kaskademodelen, som nærmere beskrevet i Bilag E og D.