227917-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Offentligt udbud af hovedentreprise vedr. nyt domicil til Bornholms Energi & Forsyning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af hovedentreprise vedr. nyt domicil til Bornholms Energi & Forsyning
BeschreibungBornholm Energi & Forsyning planlægger at samle de nuværende to administrationslokationer, som tilsammen omfatter 120 medarbejdere, på én fælles lokation: Industrivej 1, 3700 Rønne. Projektet omfatter en omfattende renovering af en eksisterende kontorbygning på 1.600 m² i ét plan samt opførelsen af en ny tilbygning på 900 m². De eksisterende bygninger er opført som betonelementbyggeri med udvendig skalmur i tegl. Den indvendige renovering inkluderer installation af nyt ventilations- og køleanlæg, udskiftning af gulvbelægning og lofter, malerarbejde samt renovering af eksisterende toiletter. Der foretages desuden mindre ændringer i ruminddelingen, og der etableres nye toiletfaciliteter. Bygningens ydre opdateres med udskiftning af vinduer og tilføjelse af enkelte større vinduespartier. Den nuværende glasgang, som forbinder de to hovedbygninger, fjernes og erstattes af en ny og større hovedindgang, udført som en trækonstruktion. Mellem de to eksisterende bygninger opføres en ny tværgående kontorbygning i ét plan. Denne bygning udføres som en trækonstruktion med limtræsrammer og skal rumme kontorer, mødefaciliteter, kantine og toiletter. Der gøres opmærksom på, at hvis det ved tilbudsfristens udløb viser sig, at tilbuddene ligger væsentligt over det estimerede budget, forbeholder Bornholm Energi & Forsyning sig ret til at annullere udbuddet. Bornholm Energi & Forsyning skal ligeledes gøre opmærksom på, at tildelingen af kontrakten til den tilbudsgiver, der har afgivet det økonomisk mest fordelagtige tilbud er betinget af, at bestyrelsen i Bornholms Energi og Forsyning, godkender tildelingsbeslutningen. Dvs. at kontrakten vil ikke blive tildelt, før bestyrelsen har godkendt tildelings-beslutningen.
Interne Kennung596550
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45213400 Einbau von Mitarbeiterräumen, 45213150 Bau von Bürogebäuden
5. Los
LosLOT-0000