2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Kontrakt vedrørende anskaffelse af RACONS og batteri-celler
Beschreibung: Beredskabsstyrelsen udbyder hermed to delaftaler vedrørende anskaffelse af RACONS og batteri-celler. Udbuddet indeholder følgende 2 delaftaler: Delatale 1: Anskaffelse af RACONS Delaftale 2: Anskaffelse af batteri-celler Detaljerede krav og ønsker til anskaffelserne fremgår af udbudsmaterialet. De nye RACONS skal opsættes på land omkring de arktiske farvande og skal fungere som elektronisk navigationshjælp, som bruges til søs. Batteri-cellerne skal være baseret på nikkel-cadmium (NiCd) teknologi, og skal ligeledes kunne anvendes under arktiske forhold. Se nærmere mindstekrav til henholdsvis RACONS og batteri-cellerne i Kravspecifikationerne.
Vorherige Bekanntmachung: 162952-2026
Vorherige Bekanntmachung: 164988-2026
Interne Kennung: 4044801
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Beredskabsstyrelsen anvender proceduren i udbudslovens § 57, stk. 5 om hasteudbud, idet installation af RACONS og batteri-cellerne kun kan gennemføres i perioden juni–august som følge af særlige klimatiske og logistiske forhold i de grønlandske farvande. Under hensyn til en forventet leveringstid vil anvendelse af ordinære udbudsfrister medføre, at installation ikke kan gennemføres i 2026. Dertil kommer, at regeringen den 20. februar 2026 præsenterede en akutpakke, der på Beredskabsstyrelsens område omfattede specialisering af det statslige redningsberedskab samt sejladssikkerhed i Grønland. Afdelingen for Sikre Farvande i Beredskabsstyrelsen fik på den baggrund tildelt en akutpakke for at styrke sejladssikkerheden i Grønland. Beredskabsstyrelsen har således ikke har haft mulighed for at indlede udbudsprocessen tidligere. Henset til præmissen i regeringens akutpakke om udmøntning af initiativerne i 2026, vurderes det derfor nødvendigt at forkorte fristerne for at sikre den planlagte styrkelse af Arktis i 2026.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 37411300 Kälteschutzkleidung und -ausrüstung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31430000 Elektrische Akkumulatoren, 31432000 Nickel-Kadmium-Akkumulatoren, 31440000 Batterien, 63720000 Hilfstätigkeiten für den Wasserverkehr, 63724000 Navigationsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Delaftale 1 - Udbud af Kontrakt vedrørende anskaffelse af RACONS
Beschreibung: Delaftale 1 vedrører anskaffelse af RACONS, som skal opsættes på land omkring de arktiske farvande omkring Grønland og skal fungere som elektronisk navigationshjælp, som bruges til søs.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34933000 Navigationsausrüstung, 63720000 Hilfstätigkeiten für den Wasserverkehr
Menge: 22 Stück