229450-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af grave – og kabelarbejder 0,4kV, 10 kV og 60kV for TREFOR El-net A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af grave – og kabelarbejder 0,4kV, 10 kV og 60kV for TREFOR El-net A/S
BeschreibungUdbuddet omfatter Ordregivers udførelse af grave – og kabelarbejder i Ordregivers forsyningsområde på 0,4 kV, 10 kV samt 60 kV spændingsniveau samt relaterede ydelser. Udbuddet er opdelt i fire (4) delaftaler, der alle udbydes som hovedentrepriser. Delaftale 1 omfatter driftsopgaver på 0,4 + 10kV nettet inkl. udskiftning af kabelskabe. Delaftale 2 omfatter netstationsopgaver 10/0,4kV inkl. kabelsløjfe. Delaftale 3 omfatter længdegrav samt kabelskabe på 0,4+10kV. Delaftale 4 omfatter stations- og længdegravsarbejde på 60kV nettet. Alle fire delaftaler løber i 4 år med 2 x 24 måneders forlængelse på uændret vilkår. Se yderligere i rammeaftalerne for en mere detaljeret beskrivelse af delaftalernes omfang. Hver delaftale vil blive evalueret for sig dvs. Ordregiver starter med at evaluerer på delaftale 1 derefter delaftale 2 osv. og en delaftale vil blive indgået med den/de vindende tilbudsgivere på hver af de udbudte delaftaler. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller flere delaftaler. Ordregiver vil indgå aftale med én tilbudsgiver på delaftale 1. Den tilbudsgiver der bliver tildelt delaftale 1 kan ikke tildeles andre delaftaler. Ordregiver vil indgå aftale med to tilbudsgivere på delaftale 2, delaftale 3 og delaftale 4. Hvordan tildelingen af konkrete opgaver mellem de to tilbudsgivere under delaftale 2, 3 og 4 foregår, fremgår af udkast til rammeaftale, afsnit 7.
Interne Kennung460251
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45232200 Arbeiten in Verbindung mit Starkstromleitungen, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: Driftsopgaver på 0,4 + 10kV nettet inkl. udskiftning af kabelskabe
BeschreibungArbejdet omfatter driftsopgaver på 0,4 + 10kV nettet inkl. udskiftning af kabelskabe dvs.: -Ved fejlramte kabler udgraves for reparation på kabel ved muffearbejde. -Udskiftning af fejlramte kabelstrækninger op til 150 meter i forbindelse med kabelfejl. -Udskiftning af kabelskabe på baggrund af kabelskabseftersyn eller udvidelse. -Flytning af kabelskabe. -Indsløjfning af kabelskabe -Etablering af nye kabelskabe inkl. grav op til 150 m. -Håndtering af tromler.
Interne Kennung460253
Optionen
Beschreibung der OptionenDelaftale 1 løber over 4 år med mulighed for 2 x 24 måneders forlængelse på uændret vilkår.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: Netstationsopgaver 0,4kV og 10kV inkl. kabelsløjfe
BeschreibungArbejdet omfatter Netstationsopgaver 0,4kV og 10kV inkl. kabelsløjfe dvs.: -Etablering af netstation inkl. op til 200 meter længdegrav for 0,4kV og 10kV kabel. -Udskiftning af eksisterende netstationer. -Øvrige aktiviteter af udskiftning af enkeltkomponenter i netstationer. -Håndtering af tromler.
Interne Kennung460254
Beschreibung der OptionenDelaftale 2 løber over 4 år med mulighed for 2x24 måneders forlængelse på uændret vilkår.
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: Længdegrav samt kabelskabe på 0,4 + 10 kV nettet.
BeschreibungArbejdet omfatter længdegrav samt kabelskabe på 0,4kV og 10 kV nettet: -Udskiftning af eksisterende 0,4 kV og 10 kV kabler. -Etablering af nye kabelskabe samt 0,4 kV og 10 kV kabler i eksisterende forsyningsnet. -Etablering af nye kabelskabe samt 0,4 kV kabler i udstykninger. -Muffearbejde på 0,4 kV og 10 kV kabler. -Håndtering af tromler.
Interne Kennung460255
Beschreibung der OptionenDelaftale 3 løber over 4 år med mulighed for 2 x 24 måneder på uændret vilkår.
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4: Stations- og længdegravsarbejde på 60kV nettet
BeschreibungArbejdet omfatter Stations- og længdegravsarbejde på 60kV nettet inkl. Rør til fiber. Derudover vil der også skulle etableres nye 10 kV kabler hvor tracéerne er sammenfaldende.
Interne Kennung460256
Beschreibung der OptionenDelaftale 4 løber over 4 år med mulighed for 2 x24 måneders forlængelse på uændret vilkår.