22956-2024 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Ingenieurbüros – Rådgivende ingeniør- og arkitektydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rådgivende ingeniør- og arkitektydelser
Beschreibung: De udbudte opgaver består i en rammekontrakt om rådgivende ingeniør- og arkitektydelser vedrørende bygninger og installationer i forbindelse med renoverings- og ombygningsopgaver samt ved nyopførelse af bygninger og installationer.
Interne Kennung: 2024
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Naviair ønsker at begrænse antallet af ansøgere, der prækvalificeres. Naviair prækvalificerer derfor maks. 4 ansøgere. Naviair vil vælge de ansøgere som anses for at give det bedste grundlag for konkurrence. Udvælgelsen vil ske blandt de ansøgere, der opfylder mindstekravene for prækvalifikation anført i afsnit 5.1.9 og som ved hjælp af de referencer, der er afgivet i eESPD, har den mest relevante tekniske og faglige kapacitet i forhold til de udbudte ydelser, som beskrevet i afsnit 2.1 og Kravspecifikationen (Bilag 1). Det vil i den forbindelse blive vægtet positivt at ansøgerne har erfaring med rådgivende ingeniør- og arkitektydelser vedrørende bygninger og installationer i forbindelse med renoverings- og ombygningsopgaver samt ved nyopførelse af bygninger og installationer. Det vil også blive vægtet positivt såfremt ansøger har erfaring med at arbejde med kritisk infrastruktur, lufthavnsdrift og luftfartsudstyr og med at arbejde med offentlige ordregivere. Naviair vil foretrække ansøgere, som kan dokumentere erfaring med så mange af ovennævnte områder som muligt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontraktforlængelse