230242-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Rammeaftale vedr. spuling, TV-inspektion og driftsopgaver
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedr. spuling, TV-inspektion og driftsopgaver
Beschreibung: Aalborg Forsyning udbyder opgaver indenfor spuling, TV-inspektion og driftsopgaver i et rammeaftalekompleks, der består af følgende 3 Delentrepriser: - Delentreprise 1 Spuling og TV-inspektion for Aalborg Kloak A/S – SYD (Nyanlæg Syd). - Delentreprise 2 Spuling og TV-inspektion for Aalborg Kloak A/S – NORD (Nyanlæg Nord). - Delentreprise 3 Spuling, TV-inspektion og driftsopgaver for Aalborg Kloak A/S og Aalborg Vand A/S (Eksisterende anlæg). For yderligere beskrivelse af de enkelte Delentreprisers indhold, henvises der til Bilag 2 – Arbejdsbeskrivelse med underliggende bilag. Tilbudsgiver kan vælge at afgive tilbud en, to eller alle tre Delentrepriser, dog er der begrænsninger for at den samme tilbudsgiver kan få tildelt flere Delentrepriser, jf. Udbudsbetingelsernes pkt. 3.2. Udbuddet gennemføre efter proceduren Offentlig udbud i henhold til udbudslovens §§ 56 og 57.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter proceduren offentligt udbud, jf. udbudslovens §§ 56 og 57. Se i øvrigt Udbudsbetingelserne for nærmere beskrivelse af proceduren.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen, 90491000 Überprüfung von Abwasserkanälen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delentreprise 1
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter opgaver inden for spuling og TV-inspektion af nyanlæg syd for Limfjorden for Aalborg Kloak A/S. Følgende opgavetyper er omfattet af rammeaftalen: - Spuling og TV-inspektion af nyanlæg (hovedledninger og brøndstik) - Spuling og TV-inspektion af nyanlæg (stikledninger fra hovedledninger) - Spuling og TV-inspektion ved større strømpeforingsprojekter Nyanlæg defineres i nærværende rammeaftale som ledninger, der er nyanlagt ved gravning, cracking, underbo-ring samt større strømpeforingsprojekter, hvor der ikke tidligere er udført spuling og TV-inspektion. Se Bilag 2: Arbejdsbeskrivelse (AB) – Nyanlæg Syd inkl. underliggende bilag for detaljeret beskrivelse af opgavernes omfang.
Los: LOT-0002
Titel: Delentreprise 2
Beschreibung: Rammeaftalen omfatter opgaver inden for spuling og TV-inspektion af nyanlæg nord for Limfjorden for Aalborg Kloak A/S. Følgende opgavetyper er omfattet af rammeaftalen: - Spuling og TV-inspektion af nyanlæg (hovedledninger og brøndstik) - Spuling og TV-inspektion af nyanlæg (stikledninger fra hovedledninger) - Spuling og TV-inspektion ved større strømpeforingsprojekter Nyanlæg defineres i nærværende rammeaftale som ledninger, der er nyanlagt ved gravning, cracking, underboring samt større strømpeforingsprojekter, hvor der ikke tidligere er udført spuling og TV-inspektion. Se Bilag 2: Arbejdsbeskrivelse (AB) – Arbejdsbeskrivelse (AB) – Nyanlæg Nord inkl. underliggende bilag for detaljeret beskrivelse af opgavernes omfang.
Los: LOT-0003
Titel: Delentreprise 3
Beschreibung: Delentreprise 3 omfatter opgaver inden for spuling og TV-inspektion af eksisterende kloaksystemer. Derudover indeholder opgaven supplerende driftsopgaver i kloaksystemet og på renseanlæggene samt udførelse af timebaserede ydelser. Følgende opgavetyper er omfattet af rammeaftalen: - Spuling og TV-inspektion af eksisterende kloaksystem (hovedledninger og brøndstik) - Spuling og TV-inspektion af stikledninger (fra hovedledning) - Spuling og TV-inspektion af udskiftede/strømpeforede stikledninger og hovedledninger - Spuling af stikledninger (fra skelbrønd) - Driftsopgaver og vedligeholdelsesopgaver i kloaksystemet - Driftsopgaver på pumpestationer og bygværker - Driftsopgaver på renseanlæggene - Vagtordning Se Bilag 2: Arbejdsbeskrivelse (AB) – Eksisterende anlæg inkl. underliggende bilag for en detaljeret beskrivelse af opgavernes omfang.