232088-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Sitzungs- und Konferenzdienstleistungen von Hotels – Udbud af KL's største konferencer
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af KL's største konferencer
BeschreibungKommunernes Landsforening (KL) skal hermed anmode leverandører af konferencefaciliteter om at give tilbud på faciliteter på 11 konferencer og en messe, som KL afholder i perioden 25. marts 2026 til 16. marts 2030. Konferencerne har en programmæssig varighed af mellem et og halvanden døgn, og deltagerantallet udgør mellem 500 og 2.000 deltagere. Der kan afgives tilbud på én eller flere af konferencerne/messen. KL er kommunernes interesseorganisation og har, som led i sin virksomhed, en mangeårig tradition for at afholde konferencer af høj kvalitet, om aktuelle kommunalpolitiske og faglige temaer. Formålet med indhentelse af tilbud er at sikre KL konferencefaciliteter til fordelagtige priser og af god kvalitet. Kontraktindgåelse vil ske efter forhandling med udvalgte leverandører.
Interne Kennung391214
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensKontrakten udbydes ved et offentligt udbud, men ordregiver forbeholder sig at gennemføre forhandling med tilbudsgiverne. Processen er nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55120000 Sitzungs- und Konferenzdienstleistungen von Hotels
5. Los
LosLOT-0001
TitelBeskæftigelsestræf
BeschreibungBeskæftigelsestræf er for ledere og nøglemedarbejdere på beskæftigelsesområdet i kommunerne, ministerier, styrelser, organisationer og private aktører. Beskæftigelsestræf afvikles over én dag i februar eller marts i 2027-2030 med forventeligt 600 deltagere og 20 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum samt forskellige sessioner. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene
Interne Kennung1
LosLOT-0002
TitelDagtilbudskonference
BeschreibungDagtilbudskonferencen er for forvaltningschefer, forvaltningsmedarbej dere, områdeledere, dagtilbudsledere og andre interessenter på dagtilbudsområdet. Dagtilbudskonferencen afvikles over én dag i maj i 2026-2029 med forventeligt 900 deltagere og 35 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum samt forskellige sessioner. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene.
Interne Kennung2
LosLOT-0003
TitelDigitaliseringstræf
BeschreibungDigitaliseringstræf er for direktører, chefer og ledere fra alle kommunens fagområder, samt medarbejdere indenfor IT, digitalisering og teknologi. Digitaliseringstræf afvikles over én dag i april i 2026-2029 med forventeligt 600 deltagere og 20 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum samt forskellige sessioner. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene
Interne Kennung3
LosLOT-0004
TitelKLSOCIAL
BeschreibungKL Social henvender sig til kommunale ledere og medarbejdere på handicap- og/eller psykiatriområdet i både myndighed og drift såvel som politikere, medlemmer af handicapråd, bruger- og pårørendeorganisationer samt øvrige aktører og samarbejdspartnere med interesse for området. KL Social afvikles over én dag i i november 2026-2029 med forventeligt 800 deltagere og 35 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum samt forskellige sessioner.
Interne Kennung4
LosLOT-0005
TitelSundhedskonference
BeschreibungSundhedskonferencen er for direktører, chefer, ledere, konsulenter og fagfolk fra kommuner, regioner og private aktører samt politikere indenfor området. Sundhedskonferencen afvikles over én dag i februar eller marts i 2027-2030 med forventeligt 1.050 deltagere og 35 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum samt forskellige sessioner. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene.
Interne Kennung5
LosLOT-0006
TitelÆldre- og sundhedskonference
BeschreibungÆldre- og sundhedskonferencen er for direktører, chefer, ledere, konsulenter og fagfolk fra kommunerne samt udvalgspolitikere fra kommunerne, ældre- og sundhedsordfører, medlemmer af ældrerådene, samarbejdspartnere i regionerne samt private aktører og interesseorganisationer. Konferencen afvikles over én dag i september eller oktober i 2026-2029 med forventeligt 700 deltagere og 35 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum samt forskellige sessioner.
Interne Kennung6
LosLOT-0007
TitelBørn & Unge Topmøde (BUTM)
BeschreibungBørn & Unge Topmøde (BUTM) er en konference for kommunalpolitikere, forvaltningsdirektører og -chefer og andre interessenter på hele 0-18-årsområdet. BUTM afvikles over to dage i januar eller februar 2027-2030 med forventeligt 1.600 deltagere og 40 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum, forskellige sessioner og en netværksmiddag. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene.
Interne Kennung7
LosLOT-0008
TitelSocial- og Sundhedspolitisk Forum (Forum)
BeschreibungSocial- og Sundhedspolitisk Forum (FORUM) er for politikere og topledere fra kommuner, regioner, organisationer og foreninger samt ministre og embedsmænd fra ministerier og styrelser, som beskæftiger sig med sundheds- , ældre- og socialområdet. FORUM afvikles over to dage i maj 2026-2029 med forventeligt 1.300 deltagere og 40 udstillere. FORUM byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum, forskellige sessioner og en netværksmiddag.
Interne Kennung8
LosLOT-0009
TiteljobCAMP
BeschreibungjobCAMP er KL's store konference for kommunalpolitikere, kommunale ledere, De Regionale Arbejdsmarkedsråd, samt andre interessenter på beskæftigelsesområdet. jobCAMP afvikles over to dage i oktober eller november 2026-2029, med forventeligt 1.300 deltagere og 40 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum, forskellige sessioner og informationsgallerier samt en netværksmiddag. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene
Interne Kennung9
LosLOT-0010
TitelKommunaløkonomisk Forum (KØF)
BeschreibungKommunal Økonomisk Forum (KØF) er et forum for borgmestre, kommunalbestyrelsesmedlemmer, kommunaldirektører, økonomichefer og andre med interesse for den kommunale økonomi. KØF afvikles over to dage i januar 2027-2030 med forventeligt 1.600 deltagere og 40 udstillere. Konferencen byder på faglige oplæg, inspiration og debatter i plenum, forskellige sessioner og en netværksmiddag. I pauserne kan man møde relevante leverandører og aktører på standene.
Interne Kennung10
LosLOT-0011
TitelKommunalpolitisk Topmøde (Topmødet)
BeschreibungKommunalpolitisk Topmøde afvikles over to dage i marts i 2027-2030 med forventeligt 1.700 deltagere. Topmødet er KL's delegeretmødet, som er KL's øverste myndighed. Topmødet danner ramme for drøftelser af aktuelle kommunalpolitiske temaer og afholdelse af KL's delegeretmøde. Derudover afholder de politiske partier gruppemøder, ligesom der afvikles et aftenarrangement på topmødets første dag. Der er 5 udstillere på konferencen.
Interne Kennung11
LosLOT-0012
TitelDigitaliseringsmesse
BeschreibungKL's Digitaliseringsmesse er Danmarks største messe for offentlig digitalisering. Messen afholdes i samarbejder Borgerservice Danmark og KITA. Messen har omkring 100 udstillere, som over én dag i september viser aktuelle løsninger inden for offentlig digitalisering. Der deltager typisk 2.000 mennesker i alt på dagen. Messen byder på oplæg fra flere scener, guidede ture og forplejning.
Interne Kennung12