2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedrørende anskaffelse af RACONS og batterier
Beschreibung: Udbuddet er et genudbud af den tidligere delaftale 1 i det samlede udbud af RACONS og batteri-celler (udbudsbekendtgørelse 162952-2026), idet udbuddet af denne delaftale 1 blev annulleret, da de indkomne tilbud ikke opfyldte mindstekravet til teknisk og faglig formåen. Dette udbud angår således tildeling af en kontrakt vedrørende anskaffelse af RACONS. De nye RACONS skal opsættes på land omkring de arktiske farvande og skal fungere som elektronisk navigationshjælp, som bruges til søs. Se nærmere mindstekrav til RACONS i Kravspecifikationen.
Vorherige Bekanntmachung: 162952-2026
Vorherige Bekanntmachung: 164988-2026
Interne Kennung: 4044801
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Beredskabsstyrelsen anvender proceduren i udbudslovens § 57, stk. 5 om hasteudbud, idet installation af RACONS kun kan gennemføres i perioden juni–august som følge af særlige klimatiske og logistiske forhold i de grønlandske farvande. Under hensyn til en forventet leveringstid vil anvendelse af ordinære udbudsfrister medføre, at installation ikke kan gennemføres i 2026. Dertil kommer, at regeringen den 20. februar 2026 præsenterede en akutpakke, der på Beredskabsstyrelsens område omfattede specialisering af det statslige redningsberedskab samt sejladssikkerhed i Grønland. Afdelingen for Sikre Farvande i Beredskabsstyrelsen fik på den baggrund tildelt en akutpakke for at styrke sejladssikkerheden i Grønland. Beredskabsstyrelsen har således ikke har haft mulighed for at indlede udbudsprocessen tidligere. Henset til præmissen i regeringens akutpakke om udmøntning af initiativerne i 2026, vurderes det derfor nødvendigt at forkorte fristerne for at sikre den planlagte styrkelse af Arktis i 2026.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 37411300 Kälteschutzkleidung und -ausrüstung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34933000 Navigationsausrüstung, 63720000 Hilfstätigkeiten für den Wasserverkehr
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 22 Stück