2. Verfahren
Verfahren
Titel: 50.48 - Tele og data (2026)
Beschreibung: SKI er en indkøbscentral og udbyder på vegne af SKI’s kunder en rammeaftale vedrørende tele-, data samt internetydelser benævnt ”50.48 Tele og data”. Formålet med udbuddet er at sikre, at SKI’s kunder kan afløfte deres udbudspligt ved anvendelse af rammeaftalen. Derudover er hensigten at sikre en kommercielt attraktiv rammeaftale, der lever op til kundernes forventninger og indkøbs- og dækningsbehov i hele rammeaftalens løbetid, samt at sikre en rammeaftale der er nem at anvende. Rammeaftalen er en centralt koordineret aftale jf. Cirkulære om indkøb i staten § 2, og retter sig mod hele staten, kommunerne, regionerne og de øvrige offentlige ordregivere, der forinden offentliggørelse aktivt har valgt at bruge aftalen, når de har behov for at anskaffe ydelser og produkter inden for tele og data herunder internetforbindelser. Rammeaftalen er opdelt i 7 delaftaler, som hver især udgør selvstændige rammeaftaler. For så vidt angår delaftale 1-6 er rammeaftalerne inddelt i følgende hovedproduktgrupper: - Fastnettelefoni - Mobiltelefoni - Mobilt bredbånd - Produkter - Øvrig bistand Under hver hovedproduktgruppe er der underproduktgrupper, og der henvises i øvrigt til Bilag B for den fulde beskrivelse af aftalens produktgrupper herunder hoved- og underproduktgrupperne. Se nærmere om de enkelte delaftaler under "delaftaler".
Vorherige Bekanntmachung: 316200-2024
Interne Kennung: 50.48
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64000000 Post- und Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32250000 Mobilfunkgeräte, 32260000 Datenübertragungsanlagen, 32342100 Kopfhörer, 32342200 Ohrhörer, 32510000 Drahtloses Fernmeldesystem, 64200000 Fernmeldedienste, 64210000 Fernsprech- und Datenübertragungsdienste, 72400000 Internetdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 - Staten
Beschreibung: Delaftale 1 omfatter staten herunder myndigheder og alle underliggende enheder i myndighedens organisation, herunder styrelser, institutioner og selvejende institutioner, samt eventuelle underliggende enheder videre ned i organisationens hierarki jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én hovedleverandør og én standby leverandør.
Interne Kennung: 50.48 - delaftale 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32250000 Mobilfunkgeräte, 32260000 Datenübertragungsanlagen, 32342100 Kopfhörer, 32342200 Ohrhörer, 32510000 Drahtloses Fernmeldesystem, 64200000 Fernmeldedienste, 64210000 Fernsprech- und Datenübertragungsdienste
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 - Nord- og Midtjylland
Beschreibung: Delaftale 2 omfatter kommunale kunder og SKI's øvrige kunder fra Nord- og Midtjylland jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én hovedleverandør og én standby leverandør.
Interne Kennung: 50.48 - delaftale 2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 - Sydjylland
Beschreibung: Delaftale 3 omfatter kommunale kunder og SKI's øvrige kunder fra Sydjylland jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én hovedleverandør og én standby leverandør.
Interne Kennung: 50.48 - delaftale 3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 - Fyn og Sjælland
Beschreibung: Delaftale 4 omfatter kommunale kunder og SKI's øvrige kunder fra Fyn og visse dele af Sjælland jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én hovedleverandør og én standby leverandør.
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 - Vestegnen og Nordsjælland
Beschreibung: Delaftale 5 omfatter kommunale kunder og SKI's øvrige kunder fra visse dele af den Københavnske Vestegn og Nordsjælland, jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én hovedleverandør og én standby leverandør.
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6 - Hovedstaden
Beschreibung: Delaftale 6 omfatter kommunale kunder og SKI's øvrige kunder fra hovedstadskommuner samt Bornholm, jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én hovedleverandør og én standby leverandør.
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7 - Internetforbindelser
Beschreibung: Delaftalen udgør en landsdækkende aftale om levering af internetforbindelser, jf. rammeaftalens bilag A. Delaftalen tildeles én leverandør.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72400000 Internetdienste