234572-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Udbud af operationel billeasing
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af operationel billeasing
BeschreibungDette udbud omhandler operationel leasing (OL), hvor DSB har et behov for løbende udskiftning af bilparken, på op til 120 biler. Bilerne benyttes primært som servicebiler for stationsservice, som arbejder på DSB stationer over hele landet. Målet med udbuddet er at sikrer at DSB-personel kan udskifte deres leaset servicebiler efter aftalens udløb. Alle personbiler og mellemstore varevogne skal fremadrettet drives på elektricitet for at fremme bæredygtighed og reducere DSB's CO2-udledning Valgmuligheder for Store Varevogne: Store varevogne vil fortsat kunne fås både som konventionelle og elektriske, hvilket giver fleksibilitet i valg af transportmiddel ift. DSB behov.
Interne KennungA-25451
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
LosLOT-0000