23768-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Arbeitskleidung, besondere Arbeitsbekleidungen und Zubehör – Rammeaftale vedrørende levering af grov arbejdsbeklædning til Vordingborg Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale vedrørende levering af grov arbejdsbeklædning til Vordingborg Kommune
BeschreibungUdbuddet omhandler levering af grov arbejdsbeklædning til forskellige medarbejder- og borgergrupper i Vordingborg Kommune, herunder: - Det tekniske område - Hjælpemiddeldepotet - Øvrige medarbejdere - Borgere i jobafklaringsforløb. Medarbejdere inden for det tekniske område udfører en række håndværksmæssige opgaver såsom reparationer, vedligeholdelse af infrastruktur og installation af tekniske systemer, samt rengøring. Dette kan indebære håndtering af værktøj, udsættelse for forskellige vejrforhold og arbejde på højder eller i trange rum. Arbejdet kræver beklædning der er robust og beskyttende, og med ekstra forstærkninger ved udsatte områder. Høj synlighed af medarbejderen er vigtig, især ved vejarbejde eller steder med tung trafik. Medarbejdere på hjælpemiddeldepotet udfører blandt andet håndtering og vedligeholdelse af tekniske hjælpemidler, som kørestole, senge og støtteudstyr. Dette indebærer fysiske løft af tungt udstyr og kræver beklædning, der støtter op med god bevægelsesfrihed ved håndteringsudfordringer. Beklædningen bør være praktisk og samtidig modstandsdygtig over for slid og eventuelle kemikalier eller smuds fra hjælpemidler. Arbejdsfunktioner i den øvrige gruppe kan inkludere alt fra servicepersonale til medarbejdere med alsidige arbejdsopgaver. Beklædningsbehovet er alsidigt og tilpasses forskellige opgaver. Arbejdet kan kræve beklædning, hvor der er indbyggede lommer til mindre værktøj og med god bevægelsesfrihed. Borgere i jobafklaringsforløb deltager i arbejdsprøvning og kan have forskellige opgaver, afhængigt af deres færdigheder og behov. Dette kan variere fra lettere opgaver inden for service til lettere håndværksmæssige aktiviteter. Beklædningen for denne gruppe skal være behagelig og støttende for at fremme trivsel og arbejdsmarkedsorienteringen.
Interne Kennung24-019684
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 18100000 Arbeitskleidung, besondere Arbeitsbekleidungen und Zubehör
5. Los
LosLOT-0000