See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: VV - Skole & Kulturcenter i Vognværkstedet
Beschreibung: Totalrådgiverudbud med forhandling udbydes XX 2025 for planlægning og udførelse af ny skole og kulturcenter i Jernbanebyen på ca. 25.500 m2. Opgaven er en samlet bestilling fra Børne & Ungdoms-forvaltningen og Kultur & Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune, til Byggeri København, der, som Københavns Kommunes bygherreorganisation, varetager opgaven på forvaltningernes vegne. Udbuddet omhandler totalrådgivning i alle faser fra idéoplæg til og med 1. års eftersyn. Den forventede entreprisesum er for indeværende 1,2 mia. DKK, og modellen for beregning af rådgivers honorar fremgår af tilbudslisten. Det samlede udbudsmateriale kan findes på https://field.dalux.com/client/da-dk/public/tender/TID-35444 , hvortil også ansøgninger skal sendes.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Skole & Kulturcenter i Vognværkstedet
Beschreibung: Totalrådgiverudbud med forhandling udbydes for planlægning og udførelse af ny skole og kulturcenter i Jernbanebyen på ca. 25.500 m2. Opgaven er en samlet bestilling fra Børne & Ungdoms-forvaltningen og Kultur & Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune, til Byggeri København, der, som Københavns Kommunes bygherreorganisation, varetager opgaven på forvaltningernes vegne. Udbuddet omhandler totalrådgivning i alle faser fra idéoplæg til og med 1. års eftersyn.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros