See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse - Rammeaftale vedr. anskaffelse af fartøjsdragter og kontrakt vedr. vedligehold, herunder service og reparation af fartøjsdragter
Beschreibung: FMI ønsker at indgå hhv. en rammeaftale vedr. anskaffelse af fartøjsdragter og en kontrakt vedr. vedligehold, herunder service og reparation af fartøjsdragter med Viking Life-Saving Equipment (Viking). Rammeaftalen vedr. anskaffelse af fartøjsdragter skal give FMI mulighed for en initialanskaffelse af 300 nye fartøjsdragter med henblik på at sikre nødvendig beholdning, samt løbende anskaffelse af nye fartøjsdragter, når service- og reparationsprisen overstiger 50 % af fartøjsdragtens anskaffelsespris. Kontrakten vedr. vedligehold skal give FMI mulighed for at få vedligeholdt, herunder serviceret og repareret beholdningen af fartøjsdragter, så de lever op til SOLAS reglerne.
Interne Kennung: 2025/006021 2025/008455
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18000000 Kleidung, Fußbekleidung, Gepäckartikel und Zubehör, 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung, 35112000 Rettungs- und Notfallausrüstung, 35113000 Schutzausrüstung, 35811300 Militäruniformen, 37414800 Überlebensanzüge, 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anskaffelse af fartøjsdragter
Beschreibung: Rammeaftale vedrørende anskaffelse af fartøjsdragter med en varighed på op til 10 år, tilrettelagt som en rammeaftale med en varighed på 4 år med option på forlængelse af 3 x 2 år svarende til i alt op til 10 år. Rammeaftalen vedrørende anskaffelse af fartøjsdragter har en anslået værdi i hele aftaleperioden på DKK 20-40 mio. Rammeaftalen forventes tilrettelagt således, at der initialt ved rammeaftalens start anskaffes ca. 300 fartøjsdragter. Der vil herefter løbende blive anskaffet nye fartøjsdragter. Dette vil ske, når service og reparationsprisen overstiger 50 % af fartøjsdragtens anskaffelsespris.
Interne Kennung: 2025/006021
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 18000000 Kleidung, Fußbekleidung, Gepäckartikel und Zubehör
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung, 35113400 Schutz- und Sicherheitskleidung, 37414800 Überlebensanzüge
Los: LOT-0002
Titel: Vedligehold af fartøjsdragter
Beschreibung: Kontrakt vedrørende vedligehold, herunder service og reparation af eksisterende og nyanskaffede fartøjsdragter, tilrettelagt som en kontrakt med en varighed på 14 år med option på forlængelse 3 x 2 år svarende til i alt op til 20 år. Kontrakten har en anslået værdi i hele kontraktperioden på DKK 15 mio.
Interne Kennung: 2025/008455
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35112000 Rettungs- und Notfallausrüstung, 35113000 Schutzausrüstung, 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen