239078-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung in der Abwasserbehandlung – Teknisk rådgivning vedrørende renseanlæg (ABR 18)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTeknisk rådgivning vedrørende renseanlæg (ABR 18)
BeschreibungOrdregiver udbyder med nærværende udbud en rammeaftale vedrørende rådgivning i forbindelse med planlægning, projektering og gennemførelse af renseanlægsopgaver. Rammeaftalen omfatter bistand i del eller hele projektforløbet, herunder teknisk rådgivning, myndighedsbehandling, projekteringsledelse, udbud og kontrahering samt opfølgning i udførelsesfasen.
Interne KennungRammeaftale
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase. For nærmere oplysninger om udbudsprocessen, herunder retningslinjerne for afgivelse af tilbud, kommunikationen mellem tilbudsgiver og ordregiver samt øvrige forhold vedrørende udbuddet, henvises der til udbudsbetingelserne.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90492000 Beratung in der Abwasserbehandlung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen løber i 2 år fra Rammeaftalens ikrafttræden og ophører herefter uden varsel, medmindre Ordregiver vælger at forlænge Rammeaftalen. Ordregiver kan forlænge Rammeaftalen med op til 2 x 12 måneder, således at Rammeaftalen har en maksimal varighed på i alt 4 år. Ordregiver forlænger Rammeaftalen ved skriftlig meddelelse til Rådgiver senest 3 måneder før Rammeaftalens udløb.