239141-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reparatur- und Wartungsdienste – Begrænset udbud af rammeaftaler på håndværkerydelser til Københavns Professionshøjskole
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBegrænset udbud af rammeaftaler på håndværkerydelser til Københavns Professionshøjskole
BeschreibungNærværende udbud vedrører Ordregivers ønske om indgåelse af rammeaftaler med håndværksvirksomheder på følgende almindeligt forekommende fagområder (delaftaler).Idet Ordregiver udfører løbende vedligeholdelse på anlæg og bygninger, har Ordregiver behov for rammeaftaler med håndværkere inden for forskellige fagområder. Opgaverne er mangeartede, men omfatter primært drifts- og vedligeholdelsesopgaver. Målsætningen er, gennem planlagt vedligehold samt hurtig og smidig indsats, at sikre de bedst mulige bygningsmæssige faciliteter for brugere og Ordregivers ansatte. Ordregiver agter, at indgå rammeaftaler for drift- og bygningsvedligehold inden for 6 fagområder fordelt på 6 delaftaler. Der kan bydes på en eller flere af delaftalerne, oplistet herunder:Delaftale 1, EL-arbejder, inkl. IT-kablingDelaftale 2, VVS og blikkenslagerarbejderDelaftale 3, Tømrer og snedkerarbejderDelaftale 4, MalerarbejderDelaftale 5, GulvbelægningsarbejderDelaftale 6, KloakserviceDer indgås rammeaftale med 3 leverandører pr. delaftale.
Interne Kennung8
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensBegrænset udbud af rammeaftaler. Hensigten er at indgå rammeaftale med 3 leverandører på hver af 6 entrepriseområder/delaftaler.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45232440 Bauarbeiten für Abwasserrohre, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten, 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1 EL-arbejder, inkl. IT-kabling
BeschreibungDelaftale 1, EL-arbejder, inkl. IT-kabling Almindeligt forekommende el-installatørarbejde, herunder Reparation af udendørsbelysning Flytning af elinstallationer Etablering af nye installationer Diverse tavlereparationer Reparation og udskiftning af armatur Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende elinstallationer IT-kabling Svagstrøm Etablering, opmærkning og dokumentation af nye installationer/lysstyring
Interne Kennung69cd35ff8c4a51b630f8875a
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2 VVS og blikkenslagerarbejder
BeschreibungDelaftale 2 VVS og blikkenslagerarbejder Almindeligt forekommende VVS og blikkenslager-arbejde, herunder Reparation og udskiftning af toiletter, blandingsbatterier og anden sanitet Fejlfinding og reparation af lækager Diverse arbejder på brugsvandsinstallationer Gulvafløb og faldstammer Inddækning – fejlfinding og reparation Reparation af skotrende Fejlfinding, justering og regulering af varmeanlæg Diverse arbejder på varmeanlæg, herunder udskiftning af radiatorer, pumper og termostater Teknisk isolering inklusive opmærkning Tagrender – reparation og udskiftning Inddækning – fejlfinding og reparation
Interne Kennung69cd3a77a84d6f01ea691fa1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3 Tømrer og snedkerarbejder
BeschreibungDelaftale 3 Tømrer og snedkerarbejder Almindeligt forekommende tømrer- og snedkerarbejde, herunder Reparationer samt montering af nye døre og vinduer Stern Udskiftning af tagplader Træbeklædning Opsætning af gipsvægge Lægning og reparation af trægulve
Interne Kennung69cd3b608c4a51b630f88778
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4 Malerarbejder
BeschreibungDelaftale 4 Malerarbejder Almindeligt forekommende malerarbejde, herunder diverse reparationsarbejder Spartling, opsætning af væv og maling af indvendige vægge samt lofter Malerbehandling af udvendigt træ- og murværk
Interne Kennung69cd3bfea84d6f01ea691fb7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5 Gulvbelægningsarbejder
BeschreibungDelaftale 5 Gulvbelægningsarbejder Almindeligt forekommende gulvbelægningsarbejde Reparation og udskiftning af tæppegulve og vinyl- og linoleumsbelægninger Afslibning, oliering/lakering af trægulve Særlige krav vedrørende epoxygulve: Arbejdet skal udføres af personale med dokumenteret erfaring i etablering og reparation af epoxygulve Epoxygulve skal udføres i henhold til gældende standarder, producentanvisninger og god håndværksmæssig praksis Der skal tages hensyn til indeklima og brugere, herunder planlægning af arbejdet ift. lugtgener og hærdningstid Leverandøren skal overholde gældende regler vedrørende arbejdsmiljø, herunder håndtering af epoxyprodukter (fx krav til uddannelse og værnemidler) Der skal afleveres relevant dokumentation, herunder produktdatablade, sikkerhedsdatablade og vedligeholdelsesvejledning
Interne Kennung69cd3c71a84d6f01ea691fb8
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6 Kloakservice
BeschreibungDelaftale 6 Kloakservice Almindeligt forekommende kloakservicearbejde, herunder Spuling og rensning af kloakledninger og afløb TV-inspektion af kloakledninger Fejlfinding og lokalisering af brud, rotteindtrængning og tilstopninger Mindre reparationer på kloakledninger og brønde Udskiftning og justering af dæksler og riste Tømning og rensning af sandfang og fedtudskillere Akut udkald ved oversvømmelser og opstuvning Rodskæring i kloakledninger Dokumentation i form af TV-rapporter og fotodokumentation Gravningsarbejder i nødvendigt omfang, herunder punktopgravninger, frigravning af ledninger og efterfølgende reetablering.
Interne Kennung69cd3cec8c4a51b630f8878a
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232410 Kanalisationsarbeiten