See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: HOFOR Vand København A/S, Værket ved Gørløse, Keramisk filtrering af skyllevand.
Beschreibung: HOFOR skal udføre tiltag til at minimere udledning af vand til recipienten Gørløse å, som har udløb i Roskilde fjord, der er Natura 2000 -område. Dette giver krav om at udledningen fra det nye Værket ved Gørløse nedbringes til samme niveau som for det eksisterende Værket ved Gørløse. Udførelse af keramisk filtrering er et nødvendigt middel til at øge genbrugsgraden af skyllevand fra filterskylninger. Der er gennemført pilottest der viser at keramisk filtrering fungerer som reduktion af vandspildet ved genbrug af skyllevand. Den primære fordel er at genbrugsgraden øges, hvorfor mængden af overskydende skyllevand der skal udledes til recipient reduceres væsentligt. Dette er af særlig stor værdi på Værket ved Gørløse, da der her er store udfordringer med mængden af vand der må ledes til den nærliggende recipient. HOFOR er bekendt med én teknologi, der er afprøvet på blødgjort drikkevand, med dokumenteret høj genanvendelsesgrad, hvor der ikke opstår tilklokning. Dette er keramisk filtrering udviklet af et konsortium af Envidan og Splitwater Nordic ApS. Denne proces er dokumenteret, som en stabil teknologi med den krævede høje effektivitet, samt teknologi der kan designes kompakt til de givne pladsforhold. Det er på denne baggrund valgt at anvende konsortiet Envidan og Splitwater Nordic ApS teknologi på Værket ved Gørløse.
Interne Kennung: 24.02-11156
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42912000 Maschinen und Geräte zum Filtrieren oder Reinigen von Flüssigkeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42912100 Maschinen und Geräte zum Filtrieren von Flüssigkeiten, 42912300 Maschinen und Geräte zum Filtrieren oder Reinigen von Wasser, 42912310 Geräte zum Filtrieren von Wasser, 42912330 Geräte zum Reinigen von Wasser
5. Los
Los: LOT-0000