239856-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Maskinudbud Pumpestationer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelMaskinudbud Pumpestationer
BeschreibungNærværende udbud er en del af en række udbud af energidistrikter i forbindelse med Ringsted Fjernvarmes udbygningsplaner af fjernvarmeforsyningen i Benløse. Ringsted Forsyning skal udvide fjernvarmeforsyningsområdet i Benløse. I den forbindelse skal der etableres to pumpestationer. Nærværende udbud omfatter derfor to pumpestationer (plug and play), et stk. DN 250 og et stk. DN 200. Entreprisen omfatter således projektering og planlægning, komplet bygning inkl. rør- og komponent leverance/-installation, el-installation, levering og opsætning og tilslutning af alle forsyninger (Fjernvarme / El ) samt blivende grusveje. Arbejderne udføres i grønt område grænsende op til boligområde og i erhvervsområde. Bygherre har indhentet generelle tilladelser til pumpestationernes placering. Dog skal bygherren efter tilbudsafgivelsen søge om byggetilladelse for DN250 pumpestationen. Arbejdet forventes overdraget 3. juni. 2025 og skal udføres til aflevering henholdsvis 16. september for vest 2025, og 23. september 2025 for øst.
Interne KennungPumpestation Øst-Vest
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45223000 Bau von Konstruktionen und baulichen Anlagen, 45223800 Montage und Errichtung von Fertigkonstruktionen, 45223810 Fertigkonstruktionen, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45231000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, 45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze, 45232140 Bau von Fernheizleitungsnetzen, 45232152 Bau von Pumpstationen, 45236000 Oberbauarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45317100 Elektroinstallationsarbeiten für Pumpanlagen, 45350000 Maschinentechnische Installationen
5. Los
LosLOT-0000