See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: UDBUD AF TOTALRÅDGIVNING TIL CENTRALISERINGSPROJEKT FOR AQUADJURS A/S
Beschreibung: På baggrund af fusion mellem AquaDjurs A/S (Norddjurs Kommune) og Syddjurs Spildevand A/S (Syddjurs Kommune), gennemgår Ordregiver et centraliseringsprojekt, som pågår de næste 7 år. Centraliseringsprojektet omfatter etablering af 110 km. nye afskærende pumpesystemer med tilhørende pumpestationer og bassinanlæg samt nedlæggelse 9 af eksisterende renseanlæg beliggende i Syddjurs Kommune. I den forbindelse udbyder Ordregiver totalrådgivning til brug for afskæringsprojektet. Omfang af rådgivningsydelsen er på udbudstidspunktet ikke endeligt fastlagt, hvorfor Ordregiver alene fremlægger, hvad Ordregiver forventer totalrådgivningen skal indeholde: 1.Gennemgang af baggrundsmateriale mv. 2.Fastlæggelse af endeligt hydraulisk dimensioneringsgrundlag 3.Udarbejdelse af styringsstrategi for nyt afskærende pumpesystem 4.Igangsætning af relevante forundersøgelser 5.Indhentning af relevante myndighedsgodkendelser 6.Udarbejdelse af teknikudbud for afskærende pumpestation i samarbejde med Ordregivers udbuds-jurist 7.Detailprojektering, udbud og tilsyn af anlægsentrepriser for etape 1 8. Input til udbud af rådgivningsydelser til brug for detailprojektering, udbud og tilsyn for etape 2 og 3 til eksterne rådgivere i samarbejde med Ordregivers udbudsjurist Yderligere beskrivelse fremgår af Bilag 2 Ydelsesbeskrivelse. På udbudstidspunktet estimeres rådgivningsydelsens omfang at udgøre ca. 5000 konsulenttimer. Udbudte Rådgivningskontrakt baseres på ABR 18-vilkår, som fremgår af udbudsgrundlaget.
Vorherige Bekanntmachung: 68077-2025
Interne Kennung: 420198
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 5 000 Stunden