241977-2025 - Planung
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Forhåndsmeddelelse vedr. udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung zum Zweck der Verkürzung der Frist für den Eingang der Angebote
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Forhåndsmeddelelse vedr. udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
Beschreibung: H. Skjøde Knudsen skal for bygherren Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") opføre 42 familieboliger fordelt på 7 bygninger på Ejlstrupvej 191 i Odense V. Boligerne opføres i traditionelt murværk, mørke betontagsten samt træ/alu vinduer og døre. Indvendigt består lejlighederne af køkken, opholdsrum og badeværelse. Der er tale om 2-, 3- og 4-værelseslejligheder som har en størrelse fra 62 m² til 110 m². For bygherren er der stor fokus på sammenhold og fællesskab for deres beboere, og derfor er alle indgangssider til boligen placeret ind mod bebyggelsen store fælles grønne område. Byggeriet følger FAB’s bæredygtighedsplan, hvor der stilles krav til blandt andet brug af miljøcertificerede- og indeklimavenlige materialer både udvendig og indvendig og opføres i funktion og kvalitet i henhold til FAB’s generelle kravspecifikation. I hver ende af bebyggelsen har beboerne mulighed for at parkere på dertil indrettede P-pladser. Til opførsel af de 42 familieboliger i Ejlstrup planlægger H. Skjøde Knudsen som udbudsfuldmægtig for FAB at udbyde i alt 12 fagentrepriser udbudt i særskilte delkontrakter.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet forventes gennemført som et offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anlæg
Beschreibung: Beplantningsarbejder samt legeredskaber
Haupteinstufung (cpv): 45236000 Oberbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: Beton, pladsstøbt
Beschreibung: Fundamenter inkl. sokkel som afsluttes med berapning. Komplet terrændæk inkl. radonplade, isolering og beton.
Haupteinstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten
Los: LOT-0003
Titel: Indvendige vægge, porebeton
Beschreibung: Bagvægge i 1-planshusene, lejlighedsskel og indvendige skillevægge.
Los: LOT-0004
Titel: Betonelementer inkl. montage
Beschreibung: Levering og montering af letklinke elementer i 2-planshusene samt huldæk og gavlelementer
Los: LOT-0005
Titel: Murer
Beschreibung: Skalmuring af facader med 2 forskellige mursten og én fugefarve inkl. sokkelpuds samt flise-/klinkearbejde indvendigt i boligerne. Ved spring i bygningers højde udføres der ophængt murværk.
Haupteinstufung (cpv): 45262500 Maurerarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262520 Mauerarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Los: LOT-0006
Titel: Tømrer
Beschreibung: Levering og montering af komplet tagkonstruktion inkl. tagrender og tagnedløb. Levering og montering af vinduer og døre. Indvendigt udføres gerigter, fodpaneler, loftlemme, lofter og døre. Udførsel af 2 skure i terræn
Haupteinstufung (cpv): 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45261000 Errichtung von Dachstühlen sowie Dachdeckarbeiten und zugehörige Arbeiten, 45421100 Einbau von Türen und Fenstern sowie Zubehör, 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Los: LOT-0007
Titel: Gulve
Beschreibung: Undergulv på 1.salen i 14 boliger og trægulv i samtlige 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten
Los: LOT-0008
Titel: El
Beschreibung: Komplet EL-installation i 42 boliger inkl. belysningsarbejder på udenomsarealer.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Los: LOT-0009
Titel: VVS
Beschreibung: Komplet Vand- og Varmeinstallation i 42 boliger inkl. arbejder i terræn.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45330000 Installateurarbeiten
Los: LOT-0010
Titel: Ventilation
Beschreibung: Komplet ventilationsanlæg i 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45331200 Installation von Lüftungs- und Klimaanlagen
Los: LOT-0011
Titel: Maler
Beschreibung: Komplet malerarbejde i 42 boliger inkl. grovrengøring og slutrengøring.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45442100 Anstricharbeiten
Los: LOT-0012
Titel: Køkkener og inventar
Beschreibung: Levering og opsætning af køkkener og teknikskabe i 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45421151 Installation von Einbauküchen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten