2. Verfahren
Verfahren
Titel: Aftale om levering af kaffemaskiner, serviceaftale og kaffebønner (genudbud)
Beschreibung: Nærværende udbud er et genudbud af Digitaliseringsstyrelsens tilsvarende udbud fra efteråret 2025, som blev annulleret. Opgavens titel er ”Aftale om levering af kaffemaskiner, serviceaftale og kaffebønner”. Digitaliseringsstyrelsen nuværende kaffemaskiner er forældede og serviceaftalen med den eksisterende leverandør står til at udløbe. Antallet af medarbejdere i styrelsen er desuden vokset, hvorfor der er behov for flere kaffemaskiner end hidtil. Formålet med indkøbet er at anskaffe en samlet aftale, der dækker digitaliseringsstyrelsens behov for anskaffelse af nye kaffemaskiner samt løfter kvaliteten på kaffeløsningen. Leverandøren skal levere og installere syv kaffemaskiner. Hver kaffemaskine skal dagligt betjene op til 75 medarbejdere i tidsrummet 08:00-17:00. Kundens nuværende forbrug af kaffebønner er i alt 1500 kg/årligt, men forbruget forventes at variere naturligt for hvert år. Der skal indgås en kontrakt på følgende hovedydelse: • Levering af 7 kaffemaskiner, inkl. levering og installation Derudover omfatter kontrakten: • Serviceaftale på fem år med mulighed for forlængelse (option á 2x1år) • Kaffeaftale på tre år med mulighed for forlængelse (option á 2x1år)Tilbudsgiver er forpligtet til at overholde ordregivers arbejdsklausul i forbindelse med opfyldelse af kontrakten.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbudsproceduren foregår efter en forkortet tilbudsfrist som følge af offentliggørelse af forhåndsbekendtgørelse (TED 106277-2025) om planlagte indkøb med henblik på forkortelse af fristen.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39711310 Elektrische Kaffeemaschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03131100 Kaffeebohnen, 15860000 Kaffee, Tee und zugehörige Produkte
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 7 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen omfatter følgende optioner på forlængelse: • Serviceaftale: 2 optioner á 1 år pr. option • Kaffeaftale: 2 optioner á 1 år pr. option