2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af energitjek i en-familieboliger i Hvidovre 2026-2028
Beschreibung: Det ønskes, at tilbuddet indeholder pris på energitjek af: • enkeltstående parcelhuse (inkl. række-/kæde- og dobbelthuse) Kolonihavehuse indgår ikke i opgaven. Kommunens formål med samarbejdet er at fremme CO2- og energibesparelser via helhedsorienteret energirådgivning. Slutmålet er at øge opmærksomheden på energioptimering og at flest mulige boliger energioptimeres inden for den samlede kontraktsum og tidsplan. Rådgiver yder rådgivning om energibesparelser til boligejere i Hvidovre Kommune. Rådgivningen sker i form af et energitjek og en skriftlig rapport om den enkelte boligs potentialer for energibesparelser samt opfølgende rådgivning. Energitjek, rapport og den opfølgende rådgivning skal understøtte den enkelte boligejers beslutning om, i hvilket omfang energirenovering af boligen er fordelagtig. Formålet med aftalen er at fremme energi- og CO2-besparelser i bygningsmassen ved at bidrage til, at flest mulige boliger energioptimeres.
Interne Kennung: Energitjek
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71314300 Beratung im Bereich Energieeinsparung
5. Los
Los: LOT-0000