244316-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen – Leveringsaftale vedrørende levering af Jet A1/F-35 Jet fuel
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLeveringsaftale vedrørende levering af Jet A1/F-35 Jet fuel
BeschreibungForsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) ønsker at indgå en 10-årig kontrakt med Crossbridge Energy A/S vedrørende levering af F-35 Jet fuel fra raffinaderiet i Fredericia med levering direkte ind i North European Pipeline System (NEPS). F-35 jet fuel bruges til en bred vifte af luftkapaciteter, fra jagerfly til transportfly og helikoptere. F-35 jet fuel er NATO’s betegnelse for jet fuel, der opfylder minimumskvalitetskravene fastlagt i NATO STANAG 3747 – Guide specifications (minimum quality standards) for aviation turbine fuels (Grade F-35 jet fuel). Inden for disse rammer kan deltagerlande fastsætte yderligere nationale krav. FMI’s krav til F-35 jetfuel er beskrevet i den britiske standard DEF STAN 91-091: ”Turbine Fuel, Kerosene Type, Jet A-1; NATO Code: F-35; Joint Service Designation: AVTUR” (eller tilsvarende).
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09000000 Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09100000 Brennstoffe, 09131000 Flugzeugkerosin, 09131100 Kerosinartige Flugturbinenkraftstoffe
5. Los
LosLOT-0000
Menge560 000 000 Liter