244956-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigung von Schulen – Tønder Handelsskole - Udbud af rengøring 2026 (Genudbud)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTønder Handelsskole - Udbud af rengøring 2026 (Genudbud)
Vorherige Bekanntmachung129029-2026
Interne Kennung281172989
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et Offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II (lov nr. 1564 af 15/12/2015).Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, eftersom Ordregiver ser flere positive synergimæssige effekter ved, at det er én leverandør, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er vurderet mest optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.Udbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for Tønder Handelsskole, som udbyder rengøringsopgaven, jf. beskrivelsen af udbuddet.Tilbudsgivere der er omfattet af en obligatorisk udelukkelsesgrund, jf. udbudslovens §§ 134a, 135, 136, eller en af de frivilligeudelukkelsesgrunde, jf. § 137, stk. 1, nr. 1, 2, 3, 5 og 6 vil blive udelukket fra deltagelse og vil ikke komme i betragtning til den udbudte aftale. Dette gælder dog ikke, hvis tilbudsgiver kan fremvise dokumentation for self-cleaning, jf. udbudslovens § 138
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90919300 Reinigung von Schulen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste, 90910000 Reinigungsdienste, 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90919000 Büro-, Schul- und Büroausstattungsreinigung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDer indgår diverse optionspriser i udbudsmaterialet, herunder bl.a. optionstimepriser, forskellige serviceydelser og udvidelses- og reduktionspriser. De konkrete optionspriser findes i Bilag B.