245215-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Hovedentreprise - Renovering af Bygning E
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelHovedentreprise - Renovering af Bygning E
BeschreibungDette udbud angår Zealand Business College (herefter "ZBC") udbud af opgaven ”Hovedentreprise - Renovering af Bygning B". I Projektet indgår i hovedtræk renovering og ombygning af Bygning E i ZBC Ringsted. Projektet gennemføres i hovedentreprise og omfatter bl.a. særlige krav til planlægning og koordinering, da Projektet gennemføres imens skolen er i brug. Der vil således være gener og hensyntagen til bygningens brugere, der skal medtages i opgaveløsningen. I øvrigt henvises til det øvrige aftalegrundlag i Entrepriseaftalens pkt. 3 for en nærmere beskrivelse af Projektet. I entreprisens art og omfang indgår - foruden rollen som hovedentreprenør - også følgende fagområder: - Jord, kloak og ledninger, afløb i jord - Beton og murværk - Konstruktions og aptering - Træ, maling, gulve, lofter og tagdækning - Glasfacader, døre, vinduer, solafskærmning og skeletkonstruktioner - Fast inventar - VVS, ventilation, El og bygningsautomation - Teknisk isolering - Befæstelser og beplanting Se i øvrigt udbudsmaterialet, herunder tilbudsliste, bygningsdelsbeskrivelser og tegningsmateriale.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45214000 Bauarbeiten für Schulen oder Forschungsanstalten
5. Los
LosLOT-0001
Optionen
Beschreibung der OptionenOptioner på levering og montering af dobbeltdøre.