See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af købsaftale, samarbejdsaftale og totalentrepriseaftale vedrørende Rødovre Parkby matr.nr. 7x
Beschreibung: Udvikleren Ejendomsudviklingsselskabet Rødovre K/S skal opføres 208 boliger, hvoraf 48 er almene, og indgår som en integreret del af udviklerens byggeri. Af de 48 almene boliger skal 24 opføres for Rødovre Almennyttige Boligselskab, beliggende Rødovre Parkby matr.nr. 7x, Rødovre By, Rødovre. Boligselskabet køber boligerne af udvikleren efter opførelsen. Det er parternes ønske, at Udvikleren som privat part styrer og koordinerer gennemførelsen af projektet i medfør af almenboliglovens § 116. Der indgås både en købsaftale, en samarbejdsaftale, og en totalentrepriseaftale mellem udvikleren og boligselskabet. Værdien oplyst i feltet "Værdien af alle kontrakter tildelt i denne meddelelse:" er totalentreprisesummen ekskl. moms. Beløbet er opgjort for et stipuleret støtteberettiget areal på 2.129 etagemeter med udgangspunkt i en forventning om i alt 24 støttede boliger.
Interne Kennung: LOT-0001
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen, 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se punkt 2.1 og punkt 6.