245408-2026 - Wettbewerb
Polen – Busse für den öffentlichen Verkehr – Dostawa jednego fabrycznie nowego elektrycznego autobusu niskopodłogowych klasy MAXI z opcją zakupu maksymalnie 15 dodatkowych autobusów o takich samych parametrach
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDostawa jednego fabrycznie nowego elektrycznego autobusu niskopodłogowych klasy MAXI z opcją zakupu maksymalnie 15 dodatkowych autobusów o takich samych parametrach
BeschreibungW zakresie opisu przedmiotu zamówienia - Patrz też LOT-0001. Informacje dodatkowe dotyczące postępowania: Zamawiający będzie ubiegał się o uzyskanie dofinansowania na zakup przedmiotu zamówienia ze środków Funduszu Spójności w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Priorytet FENX.03 Transport miejski, Działanie FENX.03.01, postępowanie: FENX.03.01-IP.02-001/26. Informacja dotycząca rozwiązań równoważnych: 1. Zamawiający w przypadku opisu przedmiotu zamówienia przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym przy uwzględnieniu zapisów jn.: Zamawiający dołożył starań, aby opisać przedmiot zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Jednakże gdziekolwiek w SWZ wskazane są znaki towarowe, patenty lub pochodzenie, źródła lub szczególny proces, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego Wykonawcę oznacza, że Zamawiający nie mógł opisać przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób, a takie wskazanie oznacza możliwość stosowania rozwiązania lub produktu równoważnego tak, aby nie doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów. Wymagane cechy równoważności określają w każdym przypadku parametry graniczne i wymagania funkcjonalne wskazane dla danego elementu przedmiotu zamówienia. 2. Zamawiający w przypadku opisu przedmiotu zamówienia za pomocą norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych i systemów referencji technicznych dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym przy uwzględnieniu zapisów jn.: Gdziekolwiek w SWZ powołane są konkretne normy lub przepisy, które spełniać mają materiały i urządzenia, będą obowiązywać postanowienia najnowszego wydania lub poprawionego wydania powołanych norm i przepisów. W przypadku, gdy powołane normy i przepisy są państwowe lub odnoszą się do konkretnego kraju lub regionu, mogą być również stosowane inne odpowiednie normy zapewniające zasadniczo równy lub wyższy poziom wykonania niż powołane normy lub przepisy, pod warunkiem ich uprzedniego sprawdzenia i pisemnego zatwierdzenia przez Zamawiającego. 3. Ilekroć opis przedmiotu zamówienia odnosi się do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych, systemów referencji technicznych, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy Pzp, Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne pod warunkiem, że Wykonawca udowodni w ofercie, w szczególności za pomocą przedmiotowych środków dowodowych, o których mowa w art. 104-107 ustawy Pzp, że proponowane rozwiązania w równoważnym stopniu spełniają wymagania określone w opisie przedmiotu zamówienia. Zamawiający uznaje rozwiązanie za równoważne, które umożliwia uzyskanie założonego w opisie przedmiotu zamówienia efektu za pomocą innych rozwiązań technicznych lub parametrów nie gorszych od wymaganych i opisanych w SWZ. Informacja dotycząca Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienia: 1. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. W takim przypadku Wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu albo do reprezentowania ich w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. 2. Zamawiający nie wymaga od Wykonawców, o których mowa powyżej posiadania określonej formy prawnej w celu złożenia oferty. 3. Jeżeli została wybrana oferta Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, Zamawiający żąda przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego kopii umowy regulującej współpracę tych Wykonawców. Informacja dotycząca zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa: 1.Wraz z przekazaniem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Wykonawca zobowiązany jest zastrzec w ofercie, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazać, że zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. 2.Dokumenty zawierające informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa powinny zostać załączone w osobnym pliku wraz z jednoczesnym zaznaczeniem polecenia „Dokument zawiera tajemnicę przedsiębiorstwa". Wczytanie załącznika następuje poprzez polecenie "Przeciągnij tutaj lub Wybierz plik z dysku". Informacja o dokumentach zawierających wartości w walutach obcych: W przypadku, gdy Wykonawca dołączy do oferty lub złoży w postępowaniu dokumenty zawierające wartości w walucie innej niż złoty polski (PLN), Zamawiający przeliczy te wartości na złote polskie (PLN) wg średniego kursu Narodowego Banku Polskiego (NBP) danej waluty z dnia ogłoszenia niniejszego postępowania. W przypadku, gdy w tym dniu NBP nie opublikuje tabeli kursów średnich, Zamawiający przyjmie jako podstawę pierwszy kurs z tabeli kursów średnich ogłoszony po dniu ogłoszenia niniejszego postępowania.
Interne KennungMZK.D-251-14/26
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensI. Informacja o przesłankach wykluczenia z postępowania: Z postępowania o udzielenie zamówienia, Zamawiający wykluczy Wykonawcę, wobec którego zachodzi co najmniej jedna z przesłanek wykluczenia określonych w: 1) art. 108 ust. 1 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 393 ust. 4, 2) art. 109 ust. 1 pkt 1, 4, 5 i 7 ustawy Pzp, 3) art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, 4) art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L229 z 31.7.2014 r., str. 1) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Rady (UE) 2022/576 w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 111 z 8.4.2022, str. 1). II. Informacje dodatkowe w zakresie przesłanek wykluczenia z postępowania: 1. Na potwierdzenie braku przesłanek wykluczenia określonych w treści ogłoszenia Wykonawca dołącza do oferty oświadczenia: 1) potwierdzające na dzień składania ofert brak podstaw wykluczenia oraz spełnianie warunków udziału w postępowaniu, tymczasowo zastępujące wymagane przez Zamawiającego podmiotowe środki dowodowe. Oświadczenie, składa się na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, sporządzonym zgodnie ze wzorem standardowego formularza określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/7 z dnia 5 stycznia 2016 r. ustanawiającym standardowy formularz jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (Dz. Urz. UE L 3 z 06.01.2016, str. 16), zwanego dalej JEDZ. Wzór oświadczenia JEDZ stanowi Załącznik nr 1 do SWZ. W przypadku polegania przez Wykonawcę na zdolnościach lub sytuacji podmiotów udostępniających zasoby, Wykonawca przedstawia, wraz z oświadczeniem JEDZ, także oświadczenie JEDZ podmiotu udostępniającego zasoby, potwierdzające brak podstaw wykluczenia tego podmiotu. 2) dotyczące przesłanek wykluczenia z art. 5k Rozporządzenia 833/2014 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (w przypadku Wykonawcy/Wykonawcy wspólnie ubiegającego się o realizację zamówienia, z uwzględnieniem podwykonawcy, dostawcy, na których przypada ponad 10% wartości zamówienia – Załącznik nr 15 do SWZ, a w przypadku podmiotu udostępniającego zasoby – Załącznik nr 15a do SWZ); 2. Na potwierdzenie braku przesłanki wykluczenia, o której mowa w art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. Zamawiający przed wyborem najkorzystniejszej oferty wezwie Wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona, do złożenia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 10 dni, aktualnych na dzień złożenia następujących podmiotowych środków dowodowych: - oświadczenia Wykonawcy/Podmiotu udostępniającego zasoby o aktualności informacji zawartych w oświadczeniu dotyczącym przesłanek wykluczenia z art. 5k Rozporządzenia 833/2014. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 14 do SWZ. 3. Zamawiający żąda od Wykonawcy, który polega na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej podmiotów udostępniających zasoby na zasadach określonych w art. 118 ustawy Prawo zamówień publicznych przedstawienia podmiotowych środków dowodowych, o których mowa w treści ogłoszenia dotyczących tych podmiotów, potwierdzających, że nie zachodzą wobec tych podmiotów podstawy wykluczenia z postępowania, z wyłączeniem oświadczenia Wykonawcy w zakresie art. 108 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp, o braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej. 4. Oświadczenia i dokumenty potwierdzające brak podstaw do wykluczenia z postępowania składa każdy z Wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. 5. W przypadkach, o których mowa w art. 109 ust. 1 pkt 1, 4, 5 lub 7 ustawy Pzp, Zamawiający nie wykluczy Wykonawcy, jeżeli wykluczenie byłoby w sposób oczywisty nieproporcjonalne, w szczególności gdy kwota zaległych podatków lub składek na ubezpieczenie społeczne jest niewielka albo sytuacja ekonomiczna lub finansowa Wykonawcy, o którym mowa w art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, jest wystarczająca do wykonania zamówienia. 6. Wykonawca nie podlega wykluczeniu w okolicznościach określonych w art. 110 ust. 2 ustawy Pzp. 7. Zamawiający ocenia, czy podjęte przez Wykonawcę czynności, o których mowa w art. 110 ust. 2 ustawy Pzp są wystarczające do wykazania jego rzetelności, uwzględniając wagę i szczególne okoliczności czynu Wykonawcy. Jeżeli podjęte przez Wykonawcę czynności, o których mowa w cytowanym powyżej przepisie nie są wystarczające do wykazania jego rzetelności, Zamawiający wyklucza Wykonawcę. 8. Wykonawca może zostać wykluczony przez Zamawiającego na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia. 9. W przypadku wspólnego ubiegania się o udzielenia zamówienia publicznego, żaden z Wykonawców nie może podlegać wykluczeniu. III. Dalsze informacje na temat przesłanek wykluczenia znajdują się w sekcji ogłoszenia "Podstawy wykluczenia".
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34121100 Busse für den öffentlichen Verkehr
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34121400 Niederflurbusse, 34144910 Elektrobusse, 31434000 Lithiumakkumulatoren
5. Los
LosLOT-0001
TitelDostawa jednego fabrycznie nowego elektrycznego autobusu niskopodłogowego klasy MAXI z opcją zakupu maksymalnie 15 dodatkowych autobusów o takich samych parametrach
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa jednego fabrycznie nowego elektrycznego autobusu niskopodłogowego klasy MAXI z opcją zakupu maksymalnie 15 dodatkowych autobusów o takich samych parametrach oraz pakietu baterii wraz z BMS (pakiet tożsamy z magazynem energii zastosowanym w zaoferowanych autobusach). 2. Autobusy, o których mowa w pkt 1 muszą spełniać wymagania techniczne określone w Załączniku nr 3 do SWZ (opis przedmiotu zamówienia). 3. Oferowane autobusy muszą być fabrycznie nowe, wyprodukowane nie wcześniej niż w roku dostawy, nieeksploatowane i nieużywane do badań, testów, prezentacji lub celów o podobnym charakterze. Dopuszczalne jest wykonanie krótkich jazd testowych poprodukcyjnych celem weryfikacji poprawności montażu i eliminacji usterek. 4. Wymagania ogólne autobusów: autobusy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, urządzenie do sprzedaży biletów, klimatyzację oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory agregatów. 5. Wszystkie dostarczane autobusy muszą być: jednej marki, identyczne pod względem konstrukcyjnym, kompletacji i wyposażenia. 6. Zakres dostawy obejmuje 1 autobus, a w przypadku skorzystania z prawa opcji maksymalnie 16 autobusów (w tym maksymalnie 15 objętych opcją oraz pakiet baterii wraz z BMS (pakiet tożsamy z magazynem energii zastosowanym w zaoferowanych autobusach)) wraz z wyposażeniem dodatkowym oraz dokumentacją i niezbędnym oprogramowaniem na warunkach określonych w SWZ, w tym we wzorze umowy stanowiącym Załącznik nr 2 do SWZ. 7. Zamawiający wymaga, aby dostarczone autobusy były w pełni kompatybilne z infrastrukturą ładowania (w tym z ładowarkami Plug-In oraz ładowarkami pantografowymi) którą posiada (opis warunków kompatybilności został zawarty w Opisie Przedmiotu Zamówienia). 8. Zamawiający wymaga, aby w przedmiocie dostawy udział produktów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw wobec których na mocy decyzji Rady stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE, przekraczał 50% całkowitej wartości produktów objętych ofertą. Zamawiający wymaga złożenia oświadczenia w tym zakresie w formularzu oferty (Załącznik nr 6 do SWZ). Zgodnie z art. 393 ust.1 pkt 4 ustawy Pzp, Zamawiający odrzuci ofertę, w której udział produktów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw, z którymi Unia Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, lub państw, wobec których na mocy decyzji Rady stosuje się przepisy dyrektywy 2014/25/UE nie przekracza 50% całkowitej wartości produktów objętych ofertą. 9. Wykonawca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa łańcucha dostaw, o którym mowa w art. 3e Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1610 z dnia 14 maja 2024 r., zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1242 oraz do zapewnienia bieżącej i szacowanej dostępności niezbędnych części zamiennych zapewniających funkcjonowanie oferowanych autobusów będących przedmiotem oferty przez okres min. 15 lat od daty dostawy. 10. Termin wykonania zamówienia: Termin wykonania przedmiotu zamówienia ustala się następująco: 1) jednego autobusu elektrycznego niskopodłogowego klasy MAXI (zakres podstawowy) w terminie do 16 miesięcy od daty zawarcia umowy, jednak nie później niż do 31.10.2027 r., 2) kolejne maksymalnie 15 autobusów elektrycznych niskopodłogowych klasy MAXI oraz pakiet baterii wraz z BMS (zakres opcjonalny) w terminie do 18 miesięcy od daty złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa opcji (termin złożenia oświadczenia do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy) - w ramach prawa opcji Zamawiający może zamówić od 1 autobusu do maksymalnie 15 autobusów, z zastrzeżeniem, że Zamawiający będzie mógł skorzystać z prawa opcji kilkakrotnie, aż do wyczerpania maksymalnej liczby 15 autobusów). Zamówienie pakietu baterii wraz z BMS stanowi osobne (niezależnie od ww.dodatkowych autobusów) prawo opcji. 11. Wyliczenie łącznej punktacji oferty: P = PC + PT gdzie : P – łączna liczba punktów przyznana ofercie PC – liczba uzyskanych punktów zależnych od zaoferowanej ceny brutto PT – liczba uzyskanych punktów zależnych od zaoferowanych warunków technicznych i eksploatacyjnych
Optionen
Beschreibung der Optionen1. Zamawiający zastrzega sobie prawo do skorzystania z prawa opcji zakupu dodatkowych – maksymalnie piętnastu (15) autobusów elektrycznych klasy MAXI o parametrach i wyposażeniu identycznym, jak pozostałe autobusy objęte umową oraz pakietu baterii wraz z BMS (pakiet tożsamy z magazynem energii zastosowanym w zaoferowanych autobusach). 2. Zamawiający będzie uprawniony do skorzystania z prawa opcji, o którym mowa w ust. 1 wówczas, gdy uzyska dodatkowe środki finansowe, które umożliwią mu zakup kolejnych pojazdów lub pakietu baterii wraz z BMS. W ramach prawa opcji, Zamawiający może zamówić od jednego autobusu do maksymalnie piętnastu autobusów, z zastrzeżeniem, że Zamawiający będzie uprawniony do skorzystania z prawa opcji kilkakrotnie, aż do wyczerpania maksymalnej liczby 15 autobusów. Zamówienie pakietu baterii wraz z BMS stanowi osobne (niezależnie od ww. dodatkowych autobusów) prawo opcji. 3. W sytuacji, gdy Zamawiający zdecyduje się skorzystać z prawa opcji, przekaże Wykonawcy pisemne oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa w terminie do 12 miesięcy od zawarcia umowy. 4. Termin dostawy autobusów i pakietu baterii wraz z BMS objętych zakresem opcjonalnym zamówienia wynosi do 18 miesięcy od daty złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa opcji. 5. Od momentu otrzymania oświadczenia Zamawiającego o skorzystaniu z prawa opcji, o którym mowa w pkt. 3 Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia odpowiednio kolejnych autobusów elektrycznych klasy MAXI o takich samych (identycznych) parametrach i wyposażeniu, jak autobus objęty umową lub pakietu baterii wraz z BMS.