See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kantinedrift på Fjernvarme Fyn
Beschreibung: Udbuddet omfatter kontrakt vedrørende kantinedrift på Fjernvarme Fyns lokation i Havnegade 120, Odense C. Kantinen bespiser dagligt gennemsnitligt 220 medarbejdere og gæster ud af ca. 380 ansatte. Der serveres morgenmad og en varieret frokostmenu. Derudover omfatter udbuddet forplejning og servicering i forbindelse med møder samt til visse firmaarrangementer i huset. Anskaffelsen er ikke opdelt i delaftaler, idet det vurderes, at det vil være administrativt og driftsmæssigt uhensigtsmæssigt at lade flere leverandører varetage kantinedriften, herunder særligt med hensyn til koordinering og ansvar for den samlede service. For yderligere detaljer henvises til udbudsmaterialets øvrige bestanddele, herunder særligt Bilag 5 – Kravspecifikation og Bilag 6 – Tilbudsliste.
Vorherige Bekanntmachung: 792303-2025
Interne Kennung: 610216
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kontrakten udbydes på grundlag af forsyningsvirksomhedsdirektivet (direktiv 2014/25/EU). Udbuddet er et ”light-udbud” og gennemføres efter reglerne i direktivet, afsnit III, kapitel 1. Økonomiske aktører opfordres til at søge eventuelle uklarheder og usikkerheder afklaret ved at stille spørgsmål til udbudsmaterialet. Videre gøres der opmærksom på, at udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til principperne i forsyningsvirksomhedsdirektivets art. 47. Ordregiver påtænker at prækvalificere 3 økonomiske aktører. Som følge af proceduren "Udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud” kan der ske tilpasninger af udbudsmaterialet, som en del af et eventuelt forhandlingsforløb.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55510000 Dienstleistungen von Kantinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55511000 Dienstleistungen von Kantinen und anderen nicht öffentlichen Cafeterias
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Ordregiver udbyder kontrakt vedrørende kantinedrift på Fjernvarme Fyns lokation i Havnegade 120, Odense C. Kantinen bespiser dagligt gennemsnitligt 220 medarbejdere og gæster ud af ca. 380 ansatte. Der serveres morgenmad og en varieret frokostmenu. Derudover omfatter udbuddet forplejning og servicering i forbindelse med møder samt til visse firmaarrangementer i huset. Anskaffelsen er ikke opdelt i delaftaler, idet det vurderes, at det vil være administrativt og driftsmæssigt uhensigtsmæssigt at lade flere leverandører varetage kantinedriften, herunder særligt med hensyn til koordinering og ansvar for den samlede service. For yderligere detaljer henvises til udbudsmaterialets øvrige bestanddele, herunder særligt Bilag 5 – Kravspecifikation og Bilag 6 – Tilbudsliste.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har ret til at forlænge kontrakten på uændrede vilkår med op til to gange 12 måneder. Kunden kan udnytte optionen om forlængelse efter skriftligt varsel. Det skriftlige varsel skal være afsendt senest tre måneder før udløbet af Kontraktens løbetid eller udløbet af første optionsperiode. Såfremt Kunden ikke forlænger Kontrakten, ophører denne automatisk ved udløbet af Kontraktens løbetid eller ved udløbet af optionsperioden.