See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af stor- og fagentrepriser
Beschreibung: Som led i etableringen af “Spisestedet” i Universitetsbyen i Aarhus, udbyder FEAS Erhverv P/S (herefter "FEAS") nu bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med renoveringen, om- og ny-bygningen af bygning 1802/19B på Universitetsbyen 38, 8000 Aarhus C – i det tidligere Aarhus Kommunehospital. Projektet omfatter et eksisterende areal (opført i 1938) på ca. 1.250 m², inklusive kælder, samt ca. 900 m2 nybyggeri, inklusive kælder. Bygningen fungerede tidligere som spisestuer for læger, sygeplejepersonale og husassistenter. Derudover var der i bygningen undervisningslokaler for sygeplejeeleverne. Den eksisterende bygning bevares og renoveres/transformeres. Langs bygningens sydfacade placeres en ny sadeltagsbygning, bygning 1800, med samme bredde og højde som den eksisterende bygning. Spisestedet skal indeholde kantinefaciliteter for studerende samt øvrige brugere i Universitetsbyen. Derudover skal der etableres køkkenfaciliteter, herunder produktionskøkken (daglig produktion af ca. 900 kuverter), og spisearealer med ca. 400 pladser. For yderligere information henvises der til byggeprogrammet. Udførelsen af Spisestedet skal ske i 12 særskilte entrepriser, herunder én (1) storentreprise samt 11 fagentrepriser. Ved nærværende EU-udbudsproces udbydes 9 af de i alt 12 entrepriser, idet de resterende entrepriser konkurrenceudsættes på anden vis. Ved nærværende udbudsproces agerer FEAS som udbudsfuldmægtig på vegne af et offentligretligt organ (Aarhus Universitet). Udbudsmaterialet er tilgængeligt i elektronisk format på RIB Software (Byggeweb) med udbudsnummer TN820060A
Vorherige Bekanntmachung: 136911-2025
Interne Kennung: Universitetsbyen - DP11_Udbudspakke 2 - Spisestedet
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud i henhold til udbudslovens §§ 58-60. Denne udbudsform indebærer, at processen er inddelt i to faser: (i) en prækvalifikationsfase samt (ii) en tilbudsfase. I den indledende prækvalifikationsfase kan enhver virksomhed ansøge om prækvalifikation på baggrund af udbudsbekendtgørelsen. Efter udløbet af ansøgningsfristen vil FEAS udvælge de virksomheder, som er bedst egnede til at afgive tilbud på opgaven. I den efterfølgende tilbudsfase vil de ansøgere, som FEAS har udvalgt i prækvalifikationsfasen, blive opfordret til at afgive et tilbud på de udbudte opgaver. Det er muligt at ansøge om prækvalifikation til mere end én stor-/fagentreprise. I givet fald skal ansøgeren fremsende separate og målrettede ansøgninger (og senere tilbud) til hver enkelt stor-/fagentreprise, som ansøgeren finder interessant henholdsvis bliver prækvalificeret til. Hver delkontrakt/entreprise betragtes således som et selvstændigt udbud, og er ikke indbyrdes afhængige under udbudsprocessen.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212420 Bauarbeiten für Restaurants und ähnliche Anlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: E01 - Storentreprisen
Beschreibung: Nærværende storentreprise omfatter hovedsageligt: byggeplads, nedbrydning, jord, murerarbejder, betonarbejder, konstruktive forstærkninger, tømrerarbejder, facadearbejder, skelet-konstruktioner, gulv og smed/blikkeslagerarbejder. Storentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten, 45262500 Maurerarbeiten, 45262300 Betonarbeiten, 45223200 Bauliche Anlagen, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45430000 Bodenbelags- und Wandverkleidungsarbeiten, 71550000 Schmiedearbeiten, 45330000 Installateurarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: E02 - Malerentreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt: maling af vægge og lofter, maling af stål og træværk samt maling af gulve. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45442100 Anstricharbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45440000 Anstrich- und Verglasungsarbeiten
Los: LOT-0007
Titel: E10 - Elevatorentreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt elevator- og liftarbejder. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45313100 Installation von Aufzügen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Los: LOT-0009
Titel: E12 - Landskabsentreprisen
Beschreibung: Nærværende fagentreprise omfatter hovedsageligt landskabsarbejder. Fagerentreprisen er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, hvortil der henvises.
Haupteinstufung (cpv): 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71421000 Landschaftsgärtnerische Gestaltung