See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indkøb af 3 slamsugere
Beschreibung: Ordregiver modtog i oprindelig udbud 2022/S 017-040134 ingen antagelige tilbud. Dette medførte at indkøbet overgik til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse. jf. udbudsloven §§ 80-83.Ordregiver har valgt at invitere den leverandør, der med sit tilbud på udbud 2022/S 017-040134 afgav det bedst mulige tilbud, der lå tættest på det udbudsmateriale der var annonceret.Forhandlingen tager udgangspunkt i det oprindelige udbudsmateriale fra udbudsrunden 2022/S 017-040134 og leverandørens tilbud.<br>Indkøb og levering af 3 slamsuger for Odsherred Forsyning.Indkøb og levering af en slamsuger herunder chassis med tilhørerende opbygning af et slamsugeranlæg.Tilbudsgivers ydelse, chassis og opbygning af slamsugeranlæg, skal opfylde gældende lovgivning og normkrav. Herunder skal tilbudsgiver sikre sig, at slamsugeren er indregistreret og godkendt til brug på danske veje.Alle komponenter skal være CE- mærkede, og slamsugeranlægget skal CE-mærkes som en helhed med tilhørende lovpligtige tekniske dossier.Produktet skal følges af en:• Teknisk dossier• Støjmærkning• Drifts- og vedligeholdelsesvejledning, som skal affattes på dansk og indeholde regler for almindeligt drift- og vedligehold.• Drifts- og vedligeholdelsesvejlednings materialer skal udformes med beskrivelse af omfang af regelmæssig kontrol og eftersyn samt omfang af periodisk vedligeholdelse herunder smøring, motionering, rengøring o.l.• Tilbehørsspecifikationer.• Behandlingsspecifikationer for overfladebehandling.Kravspecifikationen indeholder en beskrivelse af de krav, som gælder for tilbudsgivers leverance.Kravspecifikationen indeholder en beskrivelse af de krav, som gælder for tilbudsgivers leverance . Krav er ikke grundlæggende elementer og kan ændres indtil "Frist for meddeles konkrete supplerende oplysninger eller dokumenter".Kravspecifikationen indeholdende beskrivelser af de ønskelige krav, som kun kan ændres i forbindelse med accept ved besvarelse af spørgsmål og svar, som gælder for tilbudsgivers leverance under aftalen.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144410 Schlammsaugwagen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: 3 Slamsuger til Odsherred forsyning
Beschreibung: Ordregiver modtog i oprindelig udbud 2022/S 017-040134 ingen antagelige tilbud. Dette medfører at indkøbet overgår til udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse. jf. udbudsloven §§ 80-83.Ordregiver har valgt at invitere den leverandør, der med sit tilbud på udbud 2022/S 017-040134 afgav det bedst mulige tilbud, der lå tættest på det udbudsmateriale der var annonceret. Indkøb og levering af 3 slamsuger for Odsherred Forsyning.Indkøb og levering af en slamsuger herunder chassis med tilhørerende opbygning af et slamsugeranlæg.Tilbudsgivers ydelse, chassis og opbygning af slamsugeranlæg, skal opfylde gældende lovgivning og normkrav. Herunder skal tilbudsgiver sikre sig, at slamsugeren er indregistreret og godkendt til brug på danske veje.Alle komponenter skal være CE- mærkede, og slamsugeranlægget skal CE-mærkes som en helhed med tilhørende lovpligtige tekniske dossier. Produktet skal følges af en:• Teknisk dossier• Støjmærkning• Drifts- og vedligeholdelsesvejledning, som skal affattes på dansk og indeholde regler for almindeligt drift- og vedligehold.• Drifts- og vedligeholdelsesvejlednings materialer skal udformes med beskrivelse af omfang af regelmæssig kontrol og eftersyn samt omfang af periodisk vedligeholdelse herunder smøring, motionering, rengøring o.l.• Tilbehørsspecifikationer.• Behandlingsspecifikationer for overfladebehandling.Kravspecifikationen indeholder en beskrivelse af de krav, som gælder for tilbudsgivers leverance.Kravspecifikationen indeholder en beskrivelse af de krav, som gælder for tilbudsgivers leverance . Krav er ikke grundlæggende elementer og kan ændres indtil "Frist for meddeles konkrete supplerende oplysninger eller dokumenter". Kravspecifikationen indeholdende beskrivelser af de ønskelige krav, som kun kan ændres i forbindelse med accept ved besvarelse af spørgsmål og svar, som gælder for tilbudsgivers leverance under aftalen.
Interne Kennung: 1082996