253032-2026 - Ergebnis
Dänemark – Spezialfahrzeuge – Profylaksebekendtgørelse om køb af arktiske terrængående og amfibiske køretøjer
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelProfylaksebekendtgørelse om køb af arktiske terrængående og amfibiske køretøjer
BeschreibungDe Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) agter at indkøbe 3 terrængående og amfibiske køretøjer beregnet til kørsel i arktiske områder, med store sprækker og lejlighedsvis flydende vand, under et tyndere islag. Det er derfor nødvendigt, at køretøjerne er drivmiddelseffektive og har en lang rækkevidde (højest 5-8 liter i timen og en rækkevidde på mindst 60 timer / 8-12 liter i timen og 80 timers rækkevidde for stort køretøj med anhænger), kan operere under meget lave temperaturer (minus 30-40°C) og har vejrbeskyttede sovepladser til arktisk klima, samt en lav køretøjsvægt (under 2500 kg / 5500 kg for stort køretøj med anhænger) og meget lavt køreunderlagstryk (mindre end 3 psi), men en høj nyttelast (minimum 1000 kg / 3500 kg for stort køretøj med anhænger) til transport af tungt udstyr.
Interne Kennung8016-4030
VerfahrensartVerhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34114000 Spezialfahrzeuge
5. Los
LosLOT-0000
Menge3 Stück