2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup ciężkiego samochodu pożarniczego z zabudową pożarniczą dla OSP w Rudnikach
Beschreibung: 1Niniejsze postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 ustawy Pzp, przy zastosowaniu procedury, o której mowa w art. 139 ustawy Pzp tzw. procedura odwrócona (tzn. Zamawiający najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełnienia warunków udziału w postępowaniu) oraz niniejszej Specyfikacji Warunków Zamówienia, zwaną dalej SWZ. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o udzielenie zamówienia wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 Pzp. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych, o których mowa w art. 92 ustawy Pzp, tzn. oferty przewidującej odmienny sposób wykonania zamówienia niż określony w niniejszej SWZ. Zamawiający nie przewiduje udzielenia zamówień o których mowa w art. 214 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp. Zamawiający nie przewiduje opcji. Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu. Zamawiający nie udzieli zaliczki na poczet wykonania zamówienia, o których mowa w art. 442 ust.1 ustawy Pzp. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych. UZASADNIENIE: Nie planuje się dzielenia zamówienia na części. Zakup samochodu pożarniczego mógłby zostać zrealizowany na dwa sposoby: 1. Zakup podwozia i nadwozia od różnych wykonawców, 2. Zakup samego pojazdu i oddzielnie jego doposażenie w sprzęt ratowniczy. Jednak taki podział nie jest zasadny, ponieważ: 1. Ryzyko niekompatybilności – sprzęt ratowniczy musi być odpowiednio zintegrowany z pojazdem, a podział zamówienia mógłby prowadzić do problemów technicznych i eksploatacyjnych, 2. Zwiększone koszty i czas realizacji – zakup od różnych dostawców mógłby prowadzić do dodatkowych kosztów montażu, certyfikacji i koordynacji dostaw, 3. Niecelowość podziału – na rynku funkcjonują dostawcy oferujący gotowe, zintegrowane pojazdy, więc zamówienie całościowe jest bardziej efektywne, W przypadku zakupu samochodu pożarniczego dzielenie zamówienia na części nie jest zasadne. Zamówienie powinno być realizowane jako jedno kompleksowe postępowanie, ponieważ zapewnia to lepszą jakość, integrację systemów oraz zgodność z wymaganiami Pzp. Zamawiający dokonał rozeznania rynku i tego typu zamówieniami zajmują się wyspecjalizowane w tym kierunku firmy. Brak podziału zamówienia na części nie wpływa negatywnie na konkurencyjność, nie ogranicza możliwości ubiegania się o zamówienie mniejszym podmiotom, w tym małym i średnim przedsiębiorcom. Zamawiający nie przewiduje rozliczenia w walutach obcych. Zgodnie z art. 8 pkt 3 ustawy z o ochotniczych strażach pożarnych - "Do udziału w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych jest uprawniony strażak OSP, który (...) posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do udziału w działaniach ratowniczych". W związku z powyższym, względem zamówienia na dostawę samochodów dla OSP nie znajdzie zastosowania art. 100 ustawy Pzp gdyż z tych pojazdów nie będą korzystały osoby niepełnosprawne. Zamawiający stosuje dostępność cyfrową poprzez dostosowanie dokumentów zamówienia (tj. krój czcionki bezszeryfrowej, rozmiar czcionki 12 pkt, interlinia 1,15, itp.) do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnością. Przedmiotem zamówienia jest dostawa ciężkiego samochodu pożarniczego z zabudową pożarniczą dla OSP w Rudnikach, realizowanej w ramach projektu: „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych, awarii chemiczno-ekologicznych oraz sanitarno-epidemiologicznych w powiecie oleskim, Nr umowy o dofinansowanie: FEOP.02.03-IZ.00-0003/24, Działanie: 02.03 - Zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu, Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. Pojazd musi spełniać wymagania polskich przepisów o ruchu drogowym, z uwzględnieniem wymagań dotyczących pojazdów uprzywilejowanych, zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1251) wraz z przepisami wykonawczymi. Samochód musi spełniać wszystkie wymagania określone przez polskie przepisy i normy oraz być bezwarunkowo dopuszczony do ruchu na polskich drogach publicznych. Musi posiadać również aktualne świadectwo homologacji podwozia. Dostarczony przedmiot zamówienia będzie fabrycznie nowy, sprawny technicznie, nie będzie posiadał wad fizycznych i prawnych, musi spełniać wymagania dla klasy ciężkiej S (wg PN-EN 1846-2) i być pojazdem kategorii 2 – uterenowionej (wg PN-EN 1846-1). Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia ujęty jest w Specyfikacji technicznej pojazdu, która stanowi załącznik nr 6 do SWZ. Wszystkie wymagania określone w załączniku nr 6 do SWZ stanowią wymagania minimalne, a ich spełnienie jest obligatoryjne. Niespełnienie ww. wymagań minimalnych będzie skutkować odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Wynagrodzenie wykonawcy za realizację przedmiotu zamówienia będzie wynagrodzeniem ryczałtowym, nie podlegającym weryfikacji, w konsekwencji czego konieczność wykonania prac, bez których przedmiot zamówienia nie mógłby być zrealizowany, a których Wykonawca wcześniej nie przewidział nie będzie miała wpływu na wysokość wynagrodzenia – nie będzie stanowiła podstaw do podwyższenia ceny określonej w ofercie. Wymagany przez Zamawiającego minimalny okres gwarancji na przedmiot zamówienia wynosi 24 miesiące, licząc od daty podpisania protokołu odbioru pojazdu. Okres rękojmi za wady zrównany jest z okresem udzielonej gwarancji, z zastrzeżeniem jednak, iż nie może być on krótszy niż wynikający z przepisów kodeksu cywilnego. Oferta Wykonawcy, który zaproponuje okres gwarancji i rękojmi krótszy niż minimalny wymagany zostanie odrzucona jako niezgodna z SWZ.
Interne Kennung: PRG.271.5.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34144210 Feuerwehrfahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest dostawa ciężkiego samochodu pożarniczego z zabudową pożarniczą dla OSP w Rudnikach, realizowanej w ramach projektu: „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych, awarii chemiczno-ekologicznych oraz sanitarno-epidemiologicznych w powiecie oleskim, Nr umowy o dofinansowanie: FEOP.02.03-IZ.00-0003/24, Działanie: 02.03 - Zapobieganie zagrożeniom związanym ze zmianą klimatu, Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. Pojazd musi spełniać wymagania polskich przepisów o ruchu drogowym, z uwzględnieniem wymagań dotyczących pojazdów uprzywilejowanych, zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1251) wraz z przepisami wykonawczymi. Samochód musi spełniać wszystkie wymagania określone przez polskie przepisy i normy oraz być bezwarunkowo dopuszczony do ruchu na polskich drogach publicznych. Musi posiadać również aktualne świadectwo homologacji podwozia. Dostarczony przedmiot zamówienia będzie fabrycznie nowy, sprawny technicznie, nie będzie posiadał wad fizycznych i prawnych, musi spełniać wymagania dla klasy ciężkiej S (wg PN-EN 1846-2) i być pojazdem kategorii 2 – uterenowionej (wg PN-EN 1846-1). Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia ujęty jest w Specyfikacji technicznej pojazdu, która stanowi załącznik nr 6 do SWZ. Wszystkie wymagania określone w załączniku nr 6 do SWZ stanowią wymagania minimalne, a ich spełnienie jest obligatoryjne. Niespełnienie ww. wymagań minimalnych będzie skutkować odrzuceniem oferty jako niezgodnej z warunkami zamówienia na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 5 ustawy Pzp. Wynagrodzenie wykonawcy za realizację przedmiotu zamówienia będzie wynagrodzeniem ryczałtowym, nie podlegającym weryfikacji, w konsekwencji czego konieczność wykonania prac, bez których przedmiot zamówienia nie mógłby być zrealizowany, a których Wykonawca wcześniej nie przewidział nie będzie miała wpływu na wysokość wynagrodzenia – nie będzie stanowiła podstaw do podwyższenia ceny określonej w ofercie. Wymagany przez Zamawiającego minimalny okres gwarancji na przedmiot zamówienia wynosi 24 miesiące, licząc od daty podpisania protokołu odbioru pojazdu. Okres rękojmi za wady zrównany jest z okresem udzielonej gwarancji, z zastrzeżeniem jednak, iż nie może być on krótszy niż wynikający z przepisów kodeksu cywilnego. Oferta Wykonawcy, który zaproponuje okres gwarancji i rękojmi krótszy niż minimalny wymagany zostanie odrzucona jako niezgodna z SWZ. Termin wykonania zamówienia: 5 miesięcy.