See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt EU-udbud vedrørende obligatorisk kollektiv tandforsikring til DR’s medarbejdere
Beschreibung: DR ønsker at indgå en forsikringspolice med én leverandør om levering af en obligatorisk kollektiv tandforsikring til de medarbejdere, der via deres overenskomst er omfattet af ordningen. Dette inkluderer en mindre gruppe sæsonansatte, som skal være dækket hele året – også i perioder uden aktiv ansættelse. Forsikringen skal dække både forebyggende og behandlende tandpleje, herunder implantater, kroner og proteser. Formålet er at tilbyde en samlet ordning af høj kvalitet, der bidrager til forebyggelse, sundhed og trivsel.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000