See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Stenlængegård - Totalentrepriseudbud
Beschreibung: Nærværende udbudsbetingelser gælder for opførelsen af den almene boligbebyggelse Stenlængegård afd. 027 i Næstved. Opgaven udbydes i totalentreprise på vegne af BoligNæstved, som er bygherre. BoligNæstved har et ønske om at udvikle og bygge et bredt udvalg af familie- senior- og senioregnede boliger i den nye udstykning i Stenlængeområdet. Boligarealet udgør 7.402 m2 brutto (BBR-areal), hvor der skal opføres 95 boliger, som vil være en kombination bestående af 95 almene familieboliger samt et fælleshus. Afdelingen vil give mulighed for et liv i nær kontakt med naturen i en bebyggelse der er formet til at modstå fremtidens klimaudfordringer, hvorfor der er udformet integrerede klimaløsninger, der bidrager positivt til oplevelsen af varierede byrum med høj grad af biodiversitet. Udbuddet af totalentreprisekontrakten gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Udbudsformen er valgt på baggrund af opgavens kompleksitet. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele opgaven på baggrund af det indledende tilbud. Den udbudte totalentreprisekontrakt vedrører nybyggeri af 95 almene boliger samt fælleshus. Krav til opgaven fremgår af de tekniske beskrivelser, der indgår i udbudsmaterialet og de kontraktmæssige krav som fremgår af totalentreprisekontrakten og ABT18 med fravigelser og tilføjelser. Udelukkelsesgrunde: En økonomisk aktør udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §134 a, § 135, stk. 1-3 og § 136, stk. 1, nr. 1.-4. En økonomisk aktør udelukkes ligeledes, hvis den økonomiske aktør er omfattet af en af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-2. En økonomisk aktør kan ikke udelukkes fra deltagelse, hvis den økonomiske aktør fremlægger tilstrækkelig dokumentation for, at den økonomiske aktør er pålidelig, selv om den økonomiske aktør er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135-137, jf. udbudslovens § 138, stk. 1 Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien
Vorherige Bekanntmachung: 520203-2025
Interne Kennung: Stenlængegård
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Nærværende udbudsbetingelser gælder for opførelsen af den almene boligbebyggelse Stenlængegård afd. 027 i Næstved. Opgaven udbydes i totalentreprise på vegne af BoligNæstved, som er bygherre. BoligNæstved har et ønske om at udvikle og bygge et bredt udvalg af familie- senior- og senioregnede boliger i den nye udstykning i Stenlængeområdet. Boligarealet udgør 7.402 m2 brutto (BBR-areal), hvor der skal opføres 95 boliger, som vil være en kombination bestående af 95 almene familieboliger samt et fælleshus. Afdelingen vil give mulighed for et liv i nær kontakt med naturen i en bebyggelse der er formet til at modstå fremtidens klimaudfordringer, hvorfor der er udformet integrerede klimaløsninger, der bidrager positivt til oplevelsen af varierede byrum med høj grad af biodiversitet. Udbuddet af totalentreprisekontrakten gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens §§ 61-66. Udbudsformen er valgt på baggrund af opgavens kompleksitet. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele opgaven på baggrund af det indledende tilbud. Den udbudte totalentreprisekontrakt vedrører nybyggeri af 95 almene boliger samt fælleshus. Krav til opgaven fremgår af de tekniske beskrivelser, der indgår i udbudsmaterialet og de kontraktmæssige krav som fremgår af totalentreprisekontrakten og ABT18 med fravigelser og tilføjelser. Såfremt flere end 4 ansøgere opfylder ordregivers krav til egnethed, udvælger ordregiver de 4 bedste ansøgere. Ved vurderingen heraf vil der blive lagt vægt på: • Erfaring med lignende opgaver • Erfaring med tæt/lav bebyggelse • Arbejdsmiljøforhold
Interne Kennung: Stenlængegråd